Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspertka monsterpolska.pl

Niewiele osób ma luksus zarabiania na życie robiąc to, co jest ich prawdziwą pasją. Takie osoby nie mają problemu z motywacją - robią to, co lubią, a praca jest ich całym życiem. Wszyscy inni wykonują pracę mniej lub bardziej chętnie i często muszą odnaleźć w sobie siłę, aby pójść do biura czy fabryki. Dla takich osób kluczowym pojęciem jest automotywacja - czyli przekonanie samego siebie, że wykonywana praca ma sens i do czegoś prowadzi.

Spadek motywacji do pracy - normalny proces

To, że z biegiem czasu spada w nas motywacja do pracy, jest czymś zupełnie naturalnym. Inne podejście do pracy ma się przecież, gdy po raz pierwszy wykonuje się jakieś zadanie, a inne, gdy powtarza się je po raz setny bądź tysięczny. Inaczej do swoich obowiązków podchodzi osoba, która dopiero skończyła studia, a inaczej - pracownik z dwudziestoletnim stażem. Osoba, która rozpoczyna pracę w nowym miejscu, a więc chce się wykazać przed przełożonymi i kolegami, jest inaczej zmotywowana niż pracownik, który nie musi już nikogo przekonywać do swoich kompetencji.

Na szczęście minęły już czasy, gdy podstawową motywacją do pracy była… obawa o jej utratę. Bezrobocie znacznie zmalało w ciągu ostatnich kilku lat. Pomimo odczuwalnego spadku zatrudnienia w ostatnich kilku miesiącach wydaje się pewne, że nie powrócimy do czasów, gdy średni poziom bezrobocia w całym kraju wynosił ponad 20 %. Najlepsze przedsiębiorstwa już od dawna wiedziały, że aby mieć efektywnych i lojalnych pracowników, nie można ich straszyć, lepiej jest ich raczej motywować. Na szczęście to przekonanie przenika również do wielu innych firm, niekoniecznie z czołówek biznesowych gazet.

Nawet najlepsze programy motywacyjne czy wyjazdy integracyjne, na których ma być budowany team spirit, nie przyniosą skutku, jeśli pracownicy sami nie będą przekonani co do sensu swojej pracy i zadań, które w pracy wykonują. Tego typu pracę każdy jednak musi wykonać sam, ale warto jest podjąć taki wysiłek – mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Skoro tak czy owak musimy pracować (a większość z nas musi, aby mieć z czego żyć), to lepiej robić to z zadowoleniem.

Bez Twojej pracy firma nie może funkcjonować

Przekonując samego siebie, że wykonywana praca ma sens i do czegoś prowadzi, niekoniecznie trzeba zmuszać się do przyjęcia, że wszystko, co robimy, jest bardzo widowiskowe. Tak jest przecież stosunkowo rzadko - znaczną cześć naszego dnia praca pochłaniają czynności, które mało kto doceni czy w ogóle zauważy. Nawet jednak robiąc drobne rzeczy, w jakimś stopniu przyczyniamy się do powodzenia przedsiębiorstwa czy do poprawnego funkcjonowania instytucji. Ostatecznie - każda praca, niezależnie od tego, jak mało widowiskowa, musi być wykonana. O tym, jak była ważna, można się przekonać jednak dopiero wtedy, gdy ktoś jej nie wykonał bądź wykonał źle.

Kadry i Płace on-line

Prosty program do kadr i płac

Promocja tylko dziś - 50% rabatu!

www.wfirma.pl

Program do faktur on-line

Wszystkie rodzaje faktur + CRM.

Promocja tylko dziś - 50% rabatu!

www.wfirma.pl

Pierwszym sposobem na zmotywowanie samego siebie jest więc dostrzeżenie, że bez naszego wysiłku (i wysiłku innych osób wykonujących podobne zadania) cała machina firmy bądź instytucji prędzej czy później by stanęła.

Po co pracujesz?

Istnieją inne, proste triki, sprawiające, iż poziom wewnętrznej motywacji rośnie. Wystarczy wyznaczyć sobie cel, najlepiej niezwiązany z pracą, który będzie nas mobilizował do dalszego wysiłku. Mogą to być atrakcyjne, wymarzone wakacje. Wystarczy przestawić się na myślenie: pracuję po to, aby odłożyć pieniądze na wyjazd, o którym zawsze marzyłem. Motywacją jest wtedy cenna nagroda niezwiązana z pracą, a nie kolejna pochwała szefa bądź awans na stanowisko nieco wyżej w hierarchii firmy – dodaje ekspert portalu monsterpolska.pl.

Oczywiście nie tylko wakacje czy nowy samochód mogą być celem, który sprawi, że będzie nam się lepiej pracowało. Równie dobrze cel może być związany z pracą. Doskonałe wypełnianie swoich obowiązków, nawet jeżeli są nudne i nie sprawiają nam wiele satysfakcji, może być „przepustką” do wyższych stanowisk, lepszych pensji, a także – ciekawszych zadań. Czasami warto więc zmobilizować się do większego wysiłku, traktując go jako etap przejściowy do większych wyzwań.

Tego typu myślenie powinny sobie przyswoić zwłaszcza osoby bez dużego doświadczenia zawodowego. Każda z nich, co oczywiste, chce jak najszybciej zajmować się najciekawszymi zadaniami. Przełożeni nie mają do nich jednak zaufania, zlecając raczej wykonanie najprostszych zadań, co budzi frustrację i powoduje spadek motywacji do pracy. Warto jednak ten początkowy okres kariery zawodowej przeczekać. Z biegiem czasu i nabieranym doświadczeniem zawodowym pojawiają się coraz to nowe, ambitniejsze zadania zawodowe.

Sensowna organizacja pracy

Innym sposobem na przywrócenie sobie zapału do pracy jest… zmniejszenie ilości wykonywanej pracy. Nie chodzi jednak o wymigiwanie się od obowiązków, ile raczej o ich lepsze zaplanowanie. Okazuje się bowiem, jak pokazały badania naukowe, że znaczną część naszego dnia pracy zajmują czynności związane z poszukiwaniem dokumentów, papierów, notatek, karteczek z numerem telefonu i inne tego typu czynności. Zajmują one często na tyle dużo czasu, że nie starcza go na inne, ważniejsze rzeczy, takie jak faktyczna praca. Rośnie wówczas irytacja, zmęczenie - trudno o entuzjazm do pracy, jeśli na biurku piętrzy się stos papierów, których losu ani pochodzenia nie jesteśmy pewni. Ich widok oraz świadomość, że kiedyś będzie trzeba coś z nimi zrobić, potrafią sprawić, że od samego rana przejdzie nam ochota na pracę.

Innym sposobem na zmniejszenie ilości pracy jest jej zracjonalizowanie. Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie niektórych zadań albo na ich zautomatyzowanie. Jak przekona się każda osoba, która poświęci trochę czasu na zgłębianie instrukcji obsługi najbardziej popularnych programów komputerowych (takich jak edytory tekstu czy programy pocztowe), mogą one znacznie przyspieszyć pracę bądź wykonać ją za nas. Zaoszczędzenie nawet kilku minut dziennie, ale na czynności, która zawsze nas irytowała, sprawi, że z większa ochotą zajmiemy się innymi zadaniami.

Jestem mistrzem w…?

Doskonałym sposobem na przywrócenie sobie optymizmu i zapału do pracy jest osiągnięcie mistrzowskiego poziomu w pewnej ściśle określonej dziedzinie. Być może ten poziom już osiągnęliśmy, wystarczy sobie tylko zdać z tego sprawę. Każdy z nas ma jakiś mocny punkt, szczególną umiejętność, której nie ma nikt inny w dziale czy w całej firmie. Tego typu mocny punkt powinien napawać dumą, zwłaszcza jeśli współpracownicy zwracają się do nas z prośbą o pomoc.

Automotywacja - cenna umiejętność na całe życie

Osoba zadowolona ze swojej pracy, traktująca ją jako pasję, a nie obowiązek, ma większą szansę na rozwój zawodowy, jest bardziej doceniana przez przełożonych oraz lubiana przez kolegów z zespołu. Automotywację należy więc traktować jako szansę, a nie jako niezrozumiały wymysł specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.