Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspertka monsterpolska.pl

 Czy w twojej karierze spotkałeś kogoś, który wręcz doprowadzał cię do szału tym, co robił?. Oto kilka przykładów antyzachowań, które bez wątpienia nie przysporzą ci sympatii i szacunku kolegów z biura.

Nie czytasz maili

Ignorowanie maili, które otrzymujesz, to poważne przewinienie. Nigdy nie wiesz, czy dana wiadomość nie zawiera cennych informacji np. od klienta czy od kolegi, z którym wspólnie pracujecie nad projektem. Choć może zdarzyć się, że przeoczysz pewne maile - nie lekceważ ich nigdy świadomie i każdy traktuj jako priorytet.

Nie odpisujesz na wiadomości

Brak reakcji na otrzymane wiadomości jest nie tylko irytujący, ale oznacza także brak szacunku. Przepływ informacji pomiędzy współpracownikami musi być płynny, gdyż w przeciwnym razie komunikacja wewnętrzna ulegnie zaburzeniu. Dbaj o to, by twój odzew był najszybszy jak to możliwe.

Ciągle prosisz o przysługę

Proszenie o pomoc nie jest niczym złym, chyba że próbujesz za wszelką cenę wysłużyć się innymi. Miej świadomość, że koledzy z pracy mają swoje obowiązki i nie możesz obarczać ich swoimi zadaniami. Pamiętaj, że warto odwdzięczać się współpracownikowi za przysługi. Możesz wspomóc go w jego projekcie lub w ramach podziękowania np. zaprosić go na lunch – proponuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.undefined

Lubisz plotkować

Złośliwymi komentarzami czy rozpowszechnianiem plotek z pewnością nie zdobędziesz przychylności w biurze. Twoje zachowanie będzie tylko drażniące i odpychające, a ty padniesz ofiarą zaszufladkowania. Będziesz postrzegany jako niegodny zaufania czy mało profesjonalny.

Jesteś nieszczery

Nie musisz zawierać przyjaźni w miejscu pracy. Pozostań jednak uczciwy wobec kolegów. Nie warto prawić nieszczerych komplementów czy próbować na siłę zyskać przychylności. Po prostu bądź sobą, a na pewno znajdziesz osoby podobne do siebie.

Nie dajesz dojść do głosu innym

Niektóre osoby to rasowe gaduły. Warto jednak pamiętać o zasadach dobrego wychowania podczas konwersacji – nie przerywaj na siłę wypowiedzi innej osoby, nawet jeśli nie zgadzasz się z jej poglądami. Dziel się przemyśleniami, delikatnie wtrącając wątki do dyskusji, a nie zostaniesz postrzegany jako irytujący i niemiły.

Ciągle korzystasz z Facebooka w pracy

Nie ma co się oszukiwać – każdy pracownik lubi w pracy poświęcić chwilę na swój prywatny profil na mediach społecznościowych. Ważne jednak, by takie spędzanie czasu nie przerodziło się w długie godziny bezczynności. W przeciwnym razie rozdrażnisz tylko kolegów z biura, którzy w czasie gdy Ty oddasz się surfowaniu po Internecie, będą intensywnie pracować – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Nie masz swojego zdania

Ugodowość potrafi zjednać przychylność ludzi, jednak ciągłe pozostawanie neutralnym i obawa przed wyrażeniem swojej opinii nie są już cechami pożądanymi. Wbrew pozorom to także może być czynnikiem denerwującym współpracowników. Zwłaszcza np. podczas burz mózgów, w czasie której grupa obmyśla i wybiera najlepsze pomysły.

Jesteś głośny podczas jedzenia

Wydaje się banałem, by zachować zasady etykiety podczas spożywania posiłków, ale i tak wiele osób zapomina o tym, by nie siorbać kawy czy mówić z pełnymi ustami. Również podczas lunchów biurowych. Kultura osobista podczas jedzenia dotyczy każdego pracownika.


Liczysz na awans? Ubieraj się odpowiednio! Sprawdź eksperckie porady.