W naszym nowym cyklu przedstawiamy historie przedsiębiorców, którzy nie bali się zaryzykować i otworzyć własnego biznesu. Wspominają swoje początki - pierwszych klientów i skąd wziął się pomysł na ich firmę.

Aby odnieść sukces prowadząc własną działalność, trzeba mieć na nią niecodzienny pomysł. Mateuszowi Szymczakowi z pewnością nie można odmówić pomysłowości - jego Gentleman's Events - Mobilny Coctail Bar okazał się strzałem w 10, a terminarz na rok 2015 już się zapełnia! Dowiedz się więcej na temat jego działalności.

Gentleman's Events: Pomysł na biznes

Pomysł na mobilny drink bar wziął się z faktu, że podczas studiów przez długi czas pracowałem jako barman. Serwowanie drinków z czasem stało się moją pasją i poświęcałem rozwojowi w tym kierunku coraz więcej uwagi. Zauważyłem także, że istnieje miejsce na rynku branży eventowej dla profesjonalnych usług barmańskich i istnieje na nie popyt.

Coraz częściej pary młode na swoim weselu chcą mieć drink-bar z barmanem, co jest ciekawym urozmaiceniem.

 

  

Gentleman's Events: Trudne początki

Pierwszym krokiem było wymyślenie nazwy i zdefiniowanie zakresu działalności. Moim założeniem było, że koktajle serwowane przez naszych barmanów będą eleganckie i na wysokim poziomie. Uznałem, że nazwą, która będzie się tak kojarzyła będzie Gentleman's Events.

Z uwagi na to, że w naszym kraju koszty prowadzenia działalności gospodarczej są dość wysokie, postanowiłem otworzyć swój start-up w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Jedynym ograniczeniem przy zakładaniu Gentleman's Events był kapitał do zakupu niezbędnych środków trwałych jak bar, sprzęty barmańskie, specjalne pojemniki itp. Mimo tego zdecydowałem się zacząć działać, minimalizując koszty i wykonując bar mobilny własnymi nakładami w warsztacie ojca. Z pomocą kolegi i jego spawarki powstała konstrukcja stalowa baru.

Pierwsze zarobione pieniądze z obsłużonych imprez były zwrotem inwestycji, następne przeznaczałem na rozwój i zaopatrzenie firmy w solidne zaplecze wyposażenia: szklanki i kieliszki do drinków, nośniki reklamowe, postawienie strony internetowej, akcesoria barmańskie, kruszarki do lodu, blendery, naczynia, stroje robocze i inne.

Zdecydowanie najwięcej trudności sprawiało zdobycie nowych klientów, dotarcie do nich. 

 

Gentleman's Events: Rozwój firmy

Pierwszym klientem, który się do nas zgłosił, była pewna Pani Doktor. Najpierw wynajęła Gentleman's Events na wieczór panieński koleżanki, później na bankiet przez nią organizowany, a prawie rok później na wesele siostry.

Ogromnym zaskoczeniem było duże zainteresowanie gości naszymi usługami na pierwszym obsłużonym przez nas weselu; goście często pytają się o nasze usługi i biorą od nas wizytówki i ulotki. Zazwyczaj imprezy obsługuje dwoje barmanów. Najczęściej zabieram ze sobą swoich przyjaciół-barmanów, z którymi miałem przyjemność wcześniej współpracować.

Nie spoczywamy na laurach! Działalność Gentleman's Events jest w dalszym ciągu w fazie rozwoju - staramy się docierać do coraz większej liczby osób, doskonalić nasze umiejętności, uatrakcyjniać ofertę. W najbliższej przyszłości planuję rozszerzyć działalność o nowe usługi związane z branżą eventową i cateringową.

Skąd wzięła się nazwa Gentleman's Events? Dowiesz się dopiero, gdy zamówisz nas na swoją imprezę - zobaczysz wtedy, że drinki przygotują Ci prawdziwi dżentelmeni! :)

Kilka rad dla początkujących przedsiębiorców 

Mateusz Szymczak podzielił się z mami także radami, o których warto pamiętać, zaczynając przygodę z własną firmą usługową:

  • Warto dać czasem klientowi niższą cenę i mieć dzięki temu więcej zleceń - polecenia pocztą pantoflową mnożą się w postępie trygonometrycznym.

  • Najlepszą formą promocji są pyszne drinki i miła obsługa! Zadowoleni goście na pewno polecą Cię innym. Warto także rozpocząć współpracę z agencjami ślubnymi i uczestniczyć w targach ślubnych.

  • Motto Gentleman's Events: Solidnie i z pasją :)

Zapraszamy na oficjalną stronę Gentleman's Events