Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspertka monsterpolska.pl

Elegancki, adekwatny do sytuacji ubiór często przyczynia się do sukcesu w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak gdy już zdobędziesz pracę, nadal powinieneś dbać o strój, zwłaszcza jeśli myślisz o awansie.

To, co wkładasz na siebie, wpływa na to, jak postrzegają cię współpracownicy, menedżerowie, Twój zespół i szef. Jest to szczególnie istotne, gdy marzysz o pójściu naprzód i awansie. Zapoznaj się z poniższymi trzema pytaniami i wskazówkami ekspertów monsterpolska.pl, które pomogą ci wejść na kolejny szczebel drabiny zawodowej.

Czy ubierasz się stosownie do pozycji, jaką chciałbyś zajmować?

Dostosowanie stroju do pozycji, którą zajmujesz w firmie, jest kluczem do sukcesu. Jednak nie wszyscy według niego postępują. Liczą się dyskrecja i ostrożność – powinieneś delikatnie wyróżniać się spośród reszty współpracowników. Warto podejrzeć styl menedżerów i podążać za tym wzorcem. Unikaj jednak kopiowania. Zamiast tego zwróć uwagę na takie rzeczy, jak długość spódnicy, dobór kolorów, jakość ubrań i rodzaj dodatków. Postaw na otwartość i komunikatywność, ale bez przekraczania granic. Pamiętaj, twoje ubrania powinny zacząć wyrażać gotowość do podjęcia dodatkowych obowiązków i przyjęcia wyższego stanowiska – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Bardziej elegancki strój podkreśli twój profesjonalizm.undefined

Czy ubierasz się stosownie do stanowiska, którego chcesz?

Jeśli liczysz na awans, musisz zachować umiar w doborze stroju i unikać wszystkiego, co można poprzedzić słowem: „zbyt”. Zbyt krótkie, zbyt ciasne, zbyt stare czy zbyt jaskrawe - zapomnij o tych rzeczach. Pracownicy, których styl ubierania się nie pasuje do kultury organizacji lub danego stanowiska, mogą być postrzegani jako mało poważni lub mniej pracowici niż ich lepiej czy po prostu bardziej adekwatnie ubrani współpracownicy. To może prowadzić do pominięcia cię przy przydzielaniu awansu.

Co z włosami, twarzą i innymi detalami?

Elegancki, biurowy ubiór i wyższe, zazwyczaj bardziej odpowiedzialne stanowisko, nie idą w parze z nowoczesną, młodzieżową fryzurą i przesadnym makijażem. Ubieganie się o awans powinieneś potraktować kompleksowo – liczy się całościowe wrażenie. Ma to szczególne znaczenie, jeśli starasz się o posadę, w której będziesz miał kontakt z klientami – Twoja osoba będzie reprezentować firmę, więc menedżerowie będą szukać kogoś o odpowiedniej aparycji – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Szansę na awans można stracić z wielu powodów, ale ubiór i wygląd to coś, co możesz łatwo zmienić. Podążanie za powyższymi wskazówkami pomoże ci znaleźć się na dobrej pozycji, kiedy przyjdzie czas awansów.

Daj się zauważyć przy awansach! Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, by osiągnąć wyższą pozycję w firmie.