Wielu Polaków decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Z jednej strony daje to sporą swobodę, z drugiej zdecydowanie zwiększa odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami podatkowymi czy prawnymi. Jednym z nich jest prowadzenie konta bankowego dla firmy.
Otwarcie konta firmowego nie jest wymagane, ale jest to najlepsza opcja przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Dzięki niemu nie będzie problemu z podziałem pieniędzy pomiędzy wydatki osobiste a firmowe, historia transakcji będzie bardziej przejrzysta, a także będziemy mieć dostęp do dodatkowych usług, które pomogą w funkcjonowaniu firmy. Daje to sporą przewagę nad korzystaniem z konta osobistego dla firmy.
Otwarcie konta. Co wymaga bank?
Podobnie jak konta studenckie mają ograniczenia wiekowe, konta firmowe wymagają od osoby zakładającej je dodatkowych dokumentów. Oczywiście podstawą do założenia konta bankowego będzie ważny dowód osobisty, ale przy koncie firmowym dodatkowo wpis z CEIDG założeniu lub wznowieniu działalności gospodarczej. Jednocześnie zazwyczaj nie jest potrzebny wygenerowany dokument z rejestru CEIDG, a sam NIP wystarczy. Baza przedsiębiorców jest ogólnodostępna i każdy może sprawdzić część danych na temat firm.
Niedogodnością jednak jest to, że banki wymagają do konta firmowego wpisu z CEIDG, a z kolei do rejestracji firmy jest potrzebne konto bankowe. Tworzy to patową sytuację, przez którą po założeniu konta należy dokonać edycji wpisu w CEIDG i musi to zostać wykonane w ciągu 7 dni.
Na co zwrócić uwagę przed założeniem konta firmowego?
Założenie działalności wymaga wiele przemyśleń, koncepcji, tworzenia biznesplanu, porównywania. Samo wybranie konta firmowego może być trudne, oferta usług związanych z nimi jest zdecydowanie szersza niż w przypadku kont osobistych. Przez to zdecydowanie się na dane konto może dostarczyć wielu problemów. Jednocześnie, od czego jest Internet. Ranking kont firmowych porównuje i pozwoli nam wybrać najważniejsze kwestie, które na będą szczególnie nas dotyczyć.
W pierwszej kolejności dobrze jest zwrócić uwagę na opłaty oraz warunki ich uniknięcia. Zwykle są one wyższe niż w kontach osobistych, ale często przy codziennym użytkowaniu łatwo jest ich uniknąć. Dodatkowo ostatnio część banków zaczęło oferować konta, które przez rok lub dwa lata od założenia są darmowe, a opłaty zaczynają się po danym okresie.
Kolejnym ważnym aspektem kont firmowych są usługi dodatkowe, które mogą być powiązane z kontem. Często jest to księgowość, podpisywanie umów online, polisa ubezpieczeniowa czy faktoring. Najczęściej większość jest za pośrednictwem innych podmiotów, ale powiązanie ich z kontem bankowym daje sporą oszczędność czasu.
Wybór konta firmowego wymaga porównania, pomogą w tym rankingi i porównywarki. Warto sprawdzić jak najwięcej aspektów związanych z kontem. Tak by w przyszłości wiedzieć na przykład, jaka jest wysokość opłat, czy jakie będziemy mieć dodatkowe usługi.
Artykuł sponsorowany