Przedsiębiorcy co do zasady mogą korzystać z wielu różnych form finansowania prowadzonego biznesu, jednak na ogół ograniczają się do zaledwie kilku. Sięgają zwykle po wypracowany zysk, pożyczki i kredyty. Ciekawą alternatywą dla bankowego finansowania jest usługa finansowania faktur. Na czym polega idea usługi i kto powinien się nią zainteresować?

Źródła finansowania firmowych zakupów

Przedsiębiorcy, chcąc dokonać zakupu konkretnych towarów, na ogół sięgają po środki własne lub pożyczone z banku. Popularne wśród osób fizycznych zakupy ratalne również stanowią pewną alternatywę, jednak nie w każdej sytuacji przedsiębiorcy mogą z nich skorzystać.

W wielu punktach sprzedaży zakupy na raty nie są dostępne dla przedsiębiorców. W tych miejscach, gdzie istnieje taka możliwość, bardzo często oferta nie jest zbyt korzystna. O ile osoby fizyczne mogą zwykle liczyć na raty 0%, o tyle przedsiębiorcy muszą ponosić często niemałe koszty takiego finansowania. Właśnie w takich sytuacjach mogą oni skorzystać z rozwiązania, jakim jest finansowanie zakupów.

 

Na czym polega finansowanie zakupów?

Żeby nie musieć ograniczać się wyłącznie do tych sklepów, które oferują dogodne formy finansowania, przedsiębiorcy mogą dokonać zakupu w dowolnym miejscu, a następnie skorzystać z usługi finansowania zakupów. Pisząc prościej – przekazać fakturę firmie faktoringowej, która po jej zatwierdzeniu zrealizuje przelew na rzecz sprzedawcy, a następnie rozłoży przedsiębiorcy spłatę na dogodną liczbę rat.

Można zatem powiedzieć, że finansowanie zakupów funkcjonuje analogicznie jak kredyt czy pożyczka bankowa, jednak sam proces wnioskowania i dokumentowania dochodów nie jest tak uciążliwy i czasochłonny. Korzystanie z takiej formy finansowania nie wpływa również na zdolność kredytową podmiotu i tym samym nie zamyka możliwości wnioskowania o kredyt w momencie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jakie zakupy można w ten sposób finansować? Na raty można rozłożyć dowolne zakupy firmowe na podstawie faktury proforma czy zamówienia. Więcej na temat usługi przeczytać można na stronie NFG: https://nfg.pl/raty-dla-biznesu/finansowanie-zakupow.

Dlaczego warto rozważyć skorzystanie z finansowania zakupów?

Korzystanie z obcego finansowania nie jest dla przedsiębiorców niczym nadzwyczajnym. Poszukując dodatkowych środków na niezbędne zakupy, sięgają oni zwykle po kredyty i pożyczki. Możliwość rozłożenia firmowych zakupów na raty to dodatkowa opcja, która nie obniża zdolności kredytowej, a jest niezwykle elastyczna i szybka, pozbawiona zbędnych formalności i konieczności skrupulatnego dokumentowania sytuacji finansowej podmiotu. Co warto podkreślić, podobnie jak koszt kredytu, tak i koszt finansowania faktur można wrzucić w koszty uzyskania przychodów i w ten sposób obniżyć wysokość podatku.

Finansowanie zakupów jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy są zmuszeni do dokonania szybkich zakupów, ale nie dysponują w danym momencie niezbędnymi środkami. Usługa sprawdzi się również w przypadku chęci zrealizowania większego zamówienia lub rezygnacji z kredytu kupieckiego, by w ten sposób wynegocjować korzystniejsze ceny.

Artykuł sponsorowany