Wielu przedsiębiorców, księgowych, czy doradców podatkowych zmaga się z problematyką dość zawiłych i szybko zmieniających się przepisów. Szczególnie we znaki dały się zmiany podatkowe w ostatnim kwartale 2019 roku. Ministerstwo Finansów postanowiło zatem wyciągnąć rękę do podatników i w ostatnim czasie udostępniło w witrynie podatki.gov.pl nowy dział “Głos podatnika”. Czym jest “Głos podatnika” i jakie ma zadanie? Odpowiadamy!

Głos podatnika - czym jest i kto może skorzystać?

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa “Głos podatnika” ma na celu zebranie opinii i pomysłów, które pomogą usprawnić system podatkowy w kraju na gruncie PIT, CIT i VAT. Ma to na celu sprawienie, że przepisy będą bardziej efektywne i zrozumiałe dla obywateli. Zgłaszane pomysły mogą dotyczyć m.in.: 

  1. wyeliminowania zbędnych i skomplikowanych obowiązków podatkowych,

  2. uproszczenia systemu podatkowego,

  3. ułatwienia i usprawnienia biurokracji.

Oczywiście lista pomysłów jest otwarta, więc mogą one dotyczyć także innej problematyki z jaką zmagają się podatnicy.

Kto może zgłosić pomysł? Ministerstwo Finansów nie nałożyło ograniczeń co do tego kto będzie mógł zgłaszać pomysły, dlatego może być to każda osoba korzystająca z serwisu “Głos podatnika”.

Jak zgłosić pomysł?

Pomysły na usprawnienia systemu podatkowego można zgłaszać pod adresem https://www.podatki.gov.pl/glos-podatnika-zgloszenie tam należy podać: TYTUŁ, KATEGORIĘ oraz OPIS pomysłu, następnie należy zaznaczyć akceptację regulaminu i kliknąć WYŚLIJ. Zaakceptowane przez administratora pomysły zostaną opublikowane na stronie “Głos podatnika”, gdzie będą mogły być komentowane i oceniane przez innych użytkowników.

Czy “Głos podatnika” to przyszłość dla obywateli?

Koncepcja nowego serwisu wydaje się być świetnym rozwiązaniem otwierającym się na głos obywateli, wysłuchanie ich problemów i odświeżenia przepisów podatkowych. Jednak odpowiedź na to, czy to rozwiązanie okaże się być sukcesem czy nie spełni swojego zadania przyjdzie z czasem.