Zgodnie ze statystykami z 2020 roku internetu na całym świecie używało około 4,5 miliarda ludzi. Co ciekawe, około 37% obywateli globalnie nigdy nie korzystało z sieci. Jak to się stało, że internet stał się potęgą znacznie większą niż telewizja, radio i inne media?
Początki internetu
Pierwszy projekt internetu został stworzony już w 1962 roku przez Paula Barana, polskiego badacza, pracującego w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście tamten projekt nie przypominał współczesnej sieci, jednak określał główną zasadę działania internetu, a więc transmisję danych między komputerami. Zasady wymyślone przez P. Barana wciąż są wykorzystywane we współczesnym działaniu sieci komputerowej, chociaż oczywiście zdecydowana większość aspektów została unowocześniona i zmieniona. W 1969 roku, a więc kilka lat później, powstały pierwsze węzły ARPANET, czyli sieci służącej do wymiany informacji między żołnierzami w jednostkach wojskowych. To właśnie ten moment uznawany jest za początek internetu, chociaż sieć była dostępna tylko dla wybranych. Już rok później sieć powstała także w Wielkiej Brytanii i wysłany został pierwszy e-mail, co w tamtym czasie było prawdziwą rewolucją. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku sieć wciąż była bardzo elitarna, przeznaczona tylko dla wojskowych oraz pracowników uczelni. Dopiero w kolejnej dekadzie sytuacja zmieniła się, a internet stał się egalitarny, a więc dla wszystkich. Obecnie korzystać można z wielu ofert internetowych, dostępnych na przykład na stronie: https://virginmobile.pl/oferty/internet.
Rewolucja przełomu wieków
Największa rewolucja, zwłaszcza w podejściu do internetu i w myśleniu o wykorzystaniu sieci, zaszła na przełomie XX i XXI wieku, a więc między 1991 a 2005 rokiem. To właśnie wtedy internet zaczął być wykorzystywany do pisania, czatów, szukania pracy, oglądania filmów i teledysków, słuchania muzyki, przeglądania stron, a nawet korzystania z mediów społecznościowych i portali randkowych. W 1998 roku swoją premierę miała wyszukiwarka Google, znana i używana do dzisiaj. W Polsce sieć zaczęła być wykorzystywana w podobnym czasie, chociaż początkowo działo się to za sprawą telefonów stacjonarnych, a także modemów. Popularne były również kafejki internetowe, gdzie można było stosunkowo tanio skorzystać z internetu. W 2004 roku wprowadzony był tani pakiet internetowy, jednak prędkość transmisji danych wynosiła…128 kb/s. W 2004 roku powstał również Facebook, a rok później YouTube. W ten sposób zaczęła się era mediów społecznościowych. W kolejnej dekadzie internet przyspieszył, stał się narzędziem pracy, rozrywki, zakupów i rozwoju pasji oraz znajomości. Rewolucja internetowa sprawiła, że stał się on codziennością. Ogromną zmianą było wprowadzenie internetu do smartfonów, co zadziało się około 2007 roku, a stało się popularne kilka lat później. Obecnie trudno wyobrazić sobie życie i wykonywanie jakichkolwiek czynności bez stałego dostępu do sieci oraz Wi-Fi.
Artykuł sponsorowany