Kredyt gotówkowy a może faktoring? Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zwiększyć płynność finansową swojej firmy, zobacz, jakie możliwości dają Ci poszczególne rozwiązania.

Dzięki rankingom kredytów gotówkowych (np. Ranking Kredytów Gotówkowych 2020 - firmowakasa.pl) nie trzeba przedzierać się przez dziesiątki stron bankowych ofert i porównywać je linijka po linijce, aby znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę, uwzględniającą nasze potrzeby i zdolność kredytową. Należy raczej zadać pytanie, jaką usługę wybrać – kredyt gotówkowy czy może factoring?

Czym jest faktoring?

Faktoring jest ofertą skierowaną do wszystkich przedsiębiorców (niezależnie od wielkości firmy, którą zarządzają) wystawiających faktury o odrocznych terminach płatności. Usługa polega na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych faktur sprzedażowych od przedsiębiorstw (faktorantów). Największym korzyścią z korzystania z tej usługi jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności finansowej i środków na bieżące potrzeby firmy. Oprócz faktora i faktoranta w procesie faktoringu bierze udział dłużnik, czyli kontrahent na którego została wystawiona faktura. Istotne, że kontrahent nie musi wyrazić zgody dla przedsiębiorcy na sprzedaż faktury.

Jaką usługę faktoringową wybrać?

Zakres usług faktoringowych zależy z jednej strony od oferty firmy faktoringowej, z drugiej – od potrzeb przedsiębiorstwa. Dla dużych firm, o relatywnie dobrej kondycji finansowej, najatrakcyjniejszy będzie faktoring bankowy, czyli usługa faktoringu realizowana przez banki. Bank, przez ciągły dostęp do środków finansowania, oferuje najtańsze usługi w tym zakresie. Z drugiej strony, bank stawia przed przedsiębiorcami dużo więcej wymagań niż niezależne firmy faktoringowe. Jednak jeśli masz dobrze prosperującą firmę i nie musisz obawiać się o jej płynność finansową w najbliższym czasie, możesz zdecydować się na faktoring oferowany przez bank. Za to na pewno zawsze warto skorzystać z faktoringu online, który umożliwia błyskawiczne rozliczanie faktur i ogranicza formalności do minimum. Wystarczy dostęp do internetu, aby w każdej chwili rozliczyć nawet pojedyncze faktury. Co ważne, w przypadku elektronicznej usługi faktoringu przedsiębiorca nie musi podpisywać umowy czasowej z firmą faktoringową, a koszty usługi ponosi dopiero wtedy, gdy transakcja zostanie sfinalizowana tj. faktor sfinansuje fakturę. Więcej informacji o faktoringu można znaleźć tutaj: https://www.firmowakasa.pl.

Kredyty dla firm

Podobnie jak w przypadku usług faktoringowych, decydując się na kredyt firmowy warto skorzystać z wyszukiwarki zestawiającej oferty różnych banków (https://www.firmowakasa.pl/ranking-kredytow-dla-firm/). Przejrzyście opracowane rankingi pozwalają szybko porównać oferty instytucji finansowych pod względem kluczowych aspektów. Jak duża może być kwota pożyczki? Jaka jest wysokość prowizji? Jaki jest zakres wymaganych zabezpieczeń (PIT za okres ostatnich kilku miesięcy, KPiR, wyciąg z konta, a może żadne z nich?). Porównując oferty kredytów dla firm należy zwrócić uwagę na okres kredytowania (czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu) i czy oferta obejmuje pożyczkę na dowolny cel, czy np. sfinansowanie zakupów firmowych.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera