W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego ustawodawca ma prawo, aby ograniczyć działalność niektórych przedsiębiorców. Przykładowo restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos. Dodatkowo ograniczone jest funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Większość przedsiębiorców w związku z wprowadzonym stanem decyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej ze względu na to, aby potencjalni klienci zostali w domu - #zostanwdomu. Sprawdźmy jaką pomoc dla przedsiębiorców szykuje rząd.

Specustawa dla firm poszkodowanych przez koronawirusa

W sejmie trwają prace nad projektem pomocowym, w których Minister Rozwoju proponuje: 

 • ułatwianie rozliczenia VAT – przesunięcia wejścia w życie nowego JPK z 01.04.2020 r. na 01.07.2020 r.,

 • ułatwienia w split payment,

 • przesunięcia z 13.04 na 01.07.2020 r. terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy),

 • wcześniejszych zwrotów VAT,

 • ułatwienia zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej,

 • zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek, w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu,

 • zniesienia opłaty prolongacyjnej,

 • zmiany schematu pomocy publicznej, rozszerzenia dla MŚP i dużych firm.

Pomoc dla przedsiębiorców, a co z podatkami?

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów na swojej stronie - podatki.gov.pl - podatnicy, którzy w związku z powstałym stanem będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, będą mogli wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi w spłacie podatku lub jej całkowite umorzenie. Wystarczy we wniosku opisać swój przypadek nawiązując do swoich skutków finansowych wynikających z epidemii wirusa. Wówczas urzędy skarbowe będą w szczególności brać pod uwagę powstałe okoliczności.

Wnioski składane przez przedsiębiorców w trybie art. 67a i art. nast. Ordynacji podatkowej będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Przesunięcie terminów na złożenie deklaracji podatkowych oraz sprawozdań

W związku z tym, że podatnicy oraz księgowi w większości przypadków zostali w domach mają ograniczoną możliwość wykonywania swoich obowiązków. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że Polska Izba Doradców Podatkowych postuluje, aby w trakcie epidemii koronawirusa został przełożony termin złożenia deklaracji CIT-8, sprawozdań finansowych za 2019 rok czy deklaracji VAT.

Ważne!
Dodatkowo ruszyła petycja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wnioskująca o odroczenie terminów składania m.in. wszelkich deklaracji i zeznań podatkowych, która ma już 10 tys. podpisów. Możliwe więc, że Ministerstwo Finansów przychyli się do prośby podatników, jak również samych księgowych.

Pomoc dla przedsiębiorców a ZUS

Jak wskazuje ZUS na swojej stronie, przedsiębiorcy w trudnej sytuacji będą mogą skorzystać m.in. z 

 • układów ratalnych, 

 • odroczenia terminu płatności składek, 

 • w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności.

Dodatkowo z tych możliwości może skorzystać przedsiębiorca, który ma trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Masz pomysł na pomoc dla przedsiębiorców?

Przypominamy, że podatnicy mogą dokonywać zgłoszeń pod adresem https://www.podatki.gov.pl/glos-podatnika/ i w ten sposób przekazywać swoje pomysły dotyczące rozwiązań w walce z koronawirusem. Dodatkowo możliwe jest głosowanie na zgłoszone pomysły. Być może te z największą ilością głosów zostaną uwzględnione przez ustawodawcę.