Jeszcze do niedawna kluczem do sukcesu każdej działalności biznesowej było posiadanie swojego miejsca w Sieci.  Z czasem obok tworzenia swojej strony internetowej pojawiła się konieczność prowadzenia konta na portalach społecznościowych. Dziś ani profesjonalna strona WWW, ani starannie administrowane konto w SM nie wystarczą, jeśli brakuje dobrego pozycjonowania.

Pozycjonowanie to seria działań, które mają na celu zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarce (a że wciąż najpopularniejszą wyszukiwarką jest Google, to przede wszystkim o nim mowa). Trzeba wiedzieć, że jest to proces złożony i wieloetapowy, podczas którego usprawnia się zarówno samą witrynę (tzw. działania on-site), jak i generuje pewne czynniki zewnętrzne (działania off-site), które pomogą wywindować stronę na wyższe pozycje w wyszukiwarce. Ze względu na poziom złożoności pozycjonowania, wiele firm decyduje się powierzyć swoją witrynę profesjonalnym firmom specjalizującym się w pozycjonowaniu stron. Co składa się na pozycjonowanie?

Przeczytaj również: Pozycjonowanie – zwiększ szansę na sprzedaż

Na początku był audyt

W medycynie mówi się, że aby lekarstwo było skuteczne, musi być dobrane do dobrze postawionej diagnozy. Podobnie jest w przypadku rozwiązań na stronie WWW, stąd pierwszym krokiem do pozycjonowania jest audyt SEO (SEO search engine optimization). W ramach audytu sprawdza się m.in. meta opis, meta tytuł strony (czyli skrótowe informacje, jakie pojawiają się o stronie w wyszukiwarce) i konstrukcję adresu URL. Następnie analizowane są treści na stronie, w tym zastosowanie właściwie dobranych fraz kluczowych i struktura tekstu (stosowanie nagłówków H1, H2).  W ramach audytu sprawdza się też parametry techniczne strony, jej responsywność (czy jest poprawnie wyświetlana na różnych urządzeniach mobilnych), szybkość ładowania. Po ustaleniu, które elementy wymagają poprawy (a także celów danej firmy i budżetu, jaki jest w stanie przeznaczyć na optymalizację), można zabrać się za usprawnianie strony.

pozycjonowanie

Co niesie treść?

Treść, nazywana w żargonie SEO specjalistów contentem, ma ogromne znaczenie dla pozycjonowania strony. Teksty publikowane na stronie czy blogu powinny zawierać właściwe dla danej branży słowa kluczowe, czyli frazy, które klienci wpisują w wyszukiwarkę, poszukując usług czy produktów (np. „pozycjonowanie stron Poznań”). Jednak jak ze wszystkim, także w przypadku używania słów kluczowych należy zachować umiar. Sztuczne nafaszerowanie tekstu słowami kluczowymi jest nie tylko passé, ale też bywa karane przez algorytmy Google’a.

Off-site - to, co poza stroną

Do pozycjonowania zaliczają się też te czynności, których bezpośrednio nie widać na stronie, czyli działania off-site. Należy do nich link building – czyli umieszczanie na wartościowych witrynach linków do naszej strony. Im takich linków w sieci jest więcej, tym pozycja strony w wyszukiwarce rośnie.

To oczywiście tylko część działań związanych z pozycjonowaniem. Wdrożenie optymalnych rozwiązań dla Twojej firmy zwiększy rozpoznawalność marki, a wraz z nią – przychody.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera