Każda osoba, która ma dochody musi zrobić rozliczenie PIT do końca kwietnia. Można to zrobić na kilka sposobów. PIT można rozliczyć zarówno w formie pisemnej, jak i PIT online.  Deklaracja powinna być wypełniona prawidłowa, wtedy można dostać albo nadpłatę zapłaconego podatku, albo trzeba będzie wykonać dopłatę. 

Jak to zrobić prawidłowo? Podpowiadamy poniżej.

Co to jest rozliczenie PIT?

Pod nazwą PIT, kryje się deklaracja podatkowa. Można ją rozliczyć w różnej formie. Obecnie najpopularniejsze i najłatwiejsze rozwiązanie to PIT online. Należy on do najpopularniejszych tego typu dokumentów wypełnianych w Polsce. Mówi się, że czterech na pięciu pracowników każdej firmy wypełnia PIT. Ponad 70 procent z nich rozlicza go w formie ePIT.  Jest to rozliczenie rocznych zarobków pracownika czyli podatnika, które uzyskał od płatnika, którym jest pracodawca.  Zgodnie z prawem podatkowym, wypłata, którą otrzymuje pracownik podlega rozliczeniu z państwem. Zaliczka na podatek dochodowy jest to pewien procent wypłaty, który jest wypłacany za pracownika przez pracodawcę poprzez ubezpieczenie zdrowotne lub ZUS. Te opłaty to różnica między pensją netto, a pensją brutto.  

Jak złożyć PIT online?

PIT można złożyć stacjonarnie, w Urzędzie Skarbowym, ale można to także zrobić poprzez ePIT. ePIT to forma rozliczenia składana przez Internet. PIT online jest bardzo intuicyjny i może zostać złożony samodzielnie lub przy pomocy biura księgowego. Wiele osób korzysta ze specjalnych, bezpłatnych programów. Jest to proste rozwiązanie. Można również zrobić rozliczenie PIT poprzez profil zaufany na stronie Ministerstwa Finansów. Należy sprawdzić wówczas czy wszystkie PITy za poprzedni rok wpłynęły na konto.

Kto rozlicza PIT?

Rozliczenie Pit obowiązuje osoby, które w ubiegłym roku otrzymały dochody, a ich pracodawca ma siedzibę w Polsce. Wynagrodzenie dla którego obowiązuje rozliczenie PIT rozliczyć pochodzi ze:

Kto rozlicza PIT?

 • stosunku pracy,
 • zasiłków pieniężnych, które otrzymywano z ZUS
 • stosunku służbowego,
 • członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcji,
 • świadczeń albo zasiłku przedemerytalnego,
 • z umów o dzieło
 • umowy aktywizacyjnej.
 • działalności wykonywanej osobiście na: umowie zleceniu, kontrakcie menedżerskim, a także zasiadania w radach nadzorczych oraz obowiązków realizowanych społecznie i sportowo,
 • stypendiów naukowych oraz za inne sukcesy wypłacanych przez uczelnie,
 • pracy, która wykonywanej przez osobę skazaną lub aresztowaną
 • pracy nakładczej,
 • świadczeń z Funduszu Pracy albo z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

ePIT może być rozliczany samodzielnie lub z małżonkiem, jeśli mąż lub żona rozlicza także taki sam formularz. Nie można się jednak rozliczyć się razem z niepełnoletnimi dziećmi, a także rozliczać strat poniesionych w poprzednich latach podatkowych. 

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

PIT online za poprzedni rok kalendarzowy można rozliczać w określonym czasie. Na rozliczenie PIT zwykle przewidywany jest czas ponad dwóch miesięcy kalendarzowych. Pierwsze PITy za poprzedni rok są dostarczane przez pracodawców w ciągu pierwszego miesiąca kalendarzowego.  Zazwyczaj PIT online można rozliczyć od połowy lutego. W tym roku ta data to 14 lutego 2021. Termin składania PIT online za rok 2020 mija w tym roku 30 kwietnia. Czasu zostało już niewiele, dlatego nie warto odkładać rozliczania na później. Informacja o nadpłacie lub dopłacie pojawi się na koncie w ciągu kilku dni. Środki z nadpłaty wpłyną na konto bankowego w ciągu kilku tygodniu po rozliczeniu.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera