Internetowe gałęzie biznesu rozwijają się bardzo szybko i dotyczy to nie tylko ecommerce, czy marketingu online. Jak wskazuje raport firmy badawczej Grand View Research, jedną z najbardziej perspektywicznych branż do 2030 roku będzie hazard internetowy. W tym artykule przybliżymy nieco danych i przedstawimy, dlaczego przemysł hazardu online może liczyć na tak szybki rozwój w najbliższych latach.

Hazard online: bogactwo gier

Tradycyjne kasyna stacjonarne z pewnością przechodzą już do historii. Wiąże się z tym wiele czynników, takich jak ich ograniczona ilość lokali naziemnych czy mało wygodne korzystanie z takiego stacjonarnego kasyna. Najważniejsza może być jednak mała ilość dostępnych gier w kasynach online. Polska Ustawa o grach hazardowych ogranicza bowiem ilość dostępnych automatów do 70 i stołów najwyżej do kilkunastu. Sprawia to, że wybór gier w kasynach naziemnych staje się naturalnie ograniczony.

Tych limitów nie uświadczysz jednak w kasynach online. W internecie możesz bowiem zagrać dosłownie w tysiące gier kasynowych. Najpopularniejszą grupę stanowią automaty, które tworzone są przez dziesiątki deweloperów takich jak firmy NetEnt, Microgaming, Yggdrasil czy Play’n Go. Duże kasyna online udostępniają tysiące automatów online w kolekcji, a to pozwala graczom na znacznie większy wybór.

Automaty internetowe, nazywane też slotami, to jednak nie wszystko, w co można zagrać w Internecie. Brak fizycznej obecności stołów wcale nie przeszkadza w rozgrywkach. W kasynie online możemy bowiem grać także w ruletkę, baccarat czy w kości. Zrobimy to na wirtualnych stołach, albo z krupierem na żywo. Co więcej, kasyna internetowe umożliwiają nawet zagranie w takie gry, jakich nie spotkamy w zwykłych kasynach stacjonarnych. To hazardowe show z prawdziwymi nagrodami, takie jak Crazy Time, czy oparty na licencji teleturnieju Deal or No Deal, albo hazardowa wersja jednej z najpopularniejszych gier planszowych Monopoly Live. Wybór gier jest więc nieporównywalny z ofertą stacjonarnych kasyn.

Perspektywy branży hazardowej: garść danych

Wszystkie te korzyści sprawiają, że rozwój kasyn online w najbliższych latach będzie utrzymywał się w wysokim tempie. W latach 2022 do 2030, skumulowany rozwój tej branży ma bowiem wynieść ponad 11% rocznie. To bezprecedensowe tempo rozwoju prześcignie nawet sprzedaż w sklepach internetowych i jest najlepszym dowodem na to, jak chętnie kierujemy się w stronę działalności online.

Wspomniany na początku raport wskazuje też, że w rozwoju będzie pomagała postępująca legislacja, legalizująca hazard online. W Polsce wciąż dość znacznie wiąże ona ręce operatorom kasyn, ale na świecie mówi się raczej o liberalizacji tego rynku. W szczególności przodują tu państwa skandynawskie, w których operatorzy kasyn online czy twórcy automatów i gier z krupierem na żywo notowani są na giełdach. Przykładem mogą być szwedzkie firmy NetEnt czy Evolution Gaming. Wreszcie, wzrastać będzie też zainteresowanie internetowymi zakładami bukmacherskimi. Pod względem regionalnym, większość rynku będzie obejmować Europa, a na drugim miejscu będą znajdowały się obroty z Azji i Stanów Zjednoczonych.