Lada chwila, bo już 30 marca rozpocznie się drugi nabór do programu EuropeanPioneers. Nabór potrwa do 22 czerwca, dlatego to już ostatnie chwile dla start-upów i małych firm z sektora MSP, działających w branży IT! 13 najlepszych projektów otrzyma łącznie ponad 2 miliony euro dofinansowania. Dodatkowo, nagrodzeni będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc doradztwa finansowego oraz wsparcie techniczne ekspertów.

EuropeanPioneers - co to jest?

Program EuropeanPioneers skierowany jest do małych i średnich firm oraz start-upów działających w branży IT. Otrzymać można bezzwrotny grant na rozwój swojego pomysłu na e-biznes. Program jest o tyle ciekawy, że oprócz wsparcia finansowego, oferuje doradztwo biznesowe oraz dostęp do nowoczesnych technologii FIWARE.

Program prowadzi międzynarodowe konsorcjum - firmy z Niemiec, Irlandii, Finlandii oraz Polski - z siedzibą w Berlinie.

EuropeanPioneers - dla kogo?

Chcąc zgłosić się do programu EuropeanPioneers, kandydaci muszą spełnić następujące warunki:

  • prowadzić małe lub średnie przedsiębiorstwo, lub założyć firmę (mozna to zrobić dopiero po decyzji o przyznaniu dofinansowania),

  • siedziba firmy musi znajdować się na terenie jednego z państw członkowskich, lub na terenie krajów stowarzyszonych w ramach siódmego programu ramowego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja lub Wyspy Owcze),

  • przy realizacji pomysłu musi być wykorzystana przynajmniej jedna z technologii FIWARE,

  • pomysł na biznes musi dotyczyć jednego z następujących obszarów: E-learning (aplikacje edukacyjne), Pervasive Gaming (aplikacje łączące świat realny ze światem gier), Social Connected TV (aplikacje społecznościowe uzupełniające programy w tv), Smart City Services (technologie wykorzystywane w przestrzeni miejskiej).

Jak wygląda proces naboru do EuropeanPioneers?

W pierwszej kolejności, kandydat musi wypełnić wniosek online, który znajduje się na oficjalnej stronie EuropeanPioneers. Odpowiada w nim na pytania dotyczące jego pomysłu na biznes, ze wskazaniem, które technologie FIWARE zostaną w nim użyte. Analizuje swoje słabe i mocne strony, a także rynek i konkurencję. Do tego potrzebny jest także szczegółowy plan realizacji projektu, kosztorys oraz opis zespołu, który weźmie udział w projekcie. Jeżeli kandydaci chcą, mogą do aplikacji dołączyć materiały video czy prezentację.

  Uwaga!

  Aplikację online można złożyć do 30 czerwca.  

 
Kolejnym etapem jest prezentacja swojego pomysłu przed konsorcjum w Berlinie. Każdy kandydat ma na to równo 15 minut, a pomysł zostanie oceniony zarówno pod względem technologicznym, jak i technologicznym.

Ostatni etap to wyłonienie zwycięzców EuropeanPioneers: 13 projektów otrzyma dofinansowanie (od 50 tys. do nawet 250 tys. euro). Jednak to nie jedyne plusy bycia w gronie zwycięzców. Twórcy wybranych projektów przez 8 miesięcy będą pracować nad swoim pomysłem pod okiem najlepszych ekspertów! Podzielą się z uczestnikami programu swoją wiedzą i doświadczeniem.

EuropeanPioneers - najważniejsze terminy

  • Nabór do programu EuropeanPioneers: od 30 marca do 22 czerwca 2015

  • Prezentacja w Berlinie: 20 - 21 lipca 2015

  • Rozpoczecie 8-miesięcznego programu akceleracyjnego: 10 sierpnia 2015

  • Prezentacja gotowych aplikacji 14 kwietnia 2016.

Więcej informacji na temat programu, wszystkie warunki oraz szczegółowy harmonogram można znaleźć znaleźć na stronie koordynatora EuropeanPioneers w Polsce.