Artykuł zewnętrzny

Autorka: Anna Hankiewicz, Cal.pl

Osoby, które robią zakupy przez internet, muszą mieć zagwarantowane bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. W przeciwnym razie przestaną ufać sklepom internetowym, a właściciele e-sklepów stracą wielu klientów.cal.pl

Handel internetowy przeżywa rozkwit w Polsce i na całym świecie. Niestety, w tej branży zdarzają się nieuczciwi przedsiębiorcy próbujący z premedytacją oszukać klientów.  Aby zagwarantować im, że mogą czuć się bezpiecznie, dokonując zakupów w naszym e-sklepie, należy zadbać o kilka kwestii.

Bądź wiarygodny

Na stronie internetowej powinny pojawić się uregulowania prawne chroniące klienta dokonującego zakupów internetowych. Dla niego ważną informacją jest fakt, że może odstąpić od umowy w terminie 10 dni, gdyż przysługuje nam tzw. prawo do namysłu.bezpieczny klient

“Przedsiębiorca oferujący towary ma obowiązek umieszczenia kilku informacji, w tym siedziby przedsiębiorstwa, miejsca rejestracji firmy, adresu, pod którym możemy składać reklamację itd.” – mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl. Ważny jest fakt, że ustawa o sprzedaży konsumenckiej domniemywa, że wszelkie usterki, jakie stwierdzamy w towarze w terminie 6 miesięcy od daty zakupu, możemy traktować jako istniejące w momencie wydania.

Należy opublikować regulamin na stronie sklepu internetowego, z którym każdy klient musi się zapoznać i zaakceptować go. Przypominamy, że każdy sklep internetowy przetwarzający dane osobowe, zgodnie z polskim prawem zobowiązany jest zarejestrować zbiór danych u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Pieniądze przepłyną bezpiecznie

Jeśli chodzi o sposób płatności, dużą popularnością w wielu segmentach e-handlu cieszą się karty płatnicze, głównie dzięki możliwości kredytowania zakupu, jeśli dokonuje się płatności kartą z limitem kredytowym. - Schemat działania tych systemów jest prosty, jednak aby zadziałał, należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa – dodaje Michał Trziszka z Cal.pl.

Systemy bezpieczeństwa będą o tyle niezawodne, o ile nie popełnimy błędu korzystania z nich. Dzięki korzystaniu z takich systemów jak płatności kupujący uzyskuje dodatkowe zabezpieczenia. Przy korzystaniu z karty transakcja jest dodatkowo weryfikowana, co zwiększa bezpieczeństwo płacącego, jak również pozwala eliminować potencjalne transakcje wyłudzeniowe, chroniąc tym samym sprzedającego. Warto zachęcać klientów do tworzenia bezpiecznych haseł składających się z kombinacji liter i cyfr. Powinny one tworzyć wyrazy, których nie ma w słowniku i składać się z przynajmniej 8 znaków.