Myślisz nad zmianą sposobu zarobkowania? Praca na etacie Cię wypaliła i szukasz innego pomysłu na realizację swoich pasji? A może zastanawiasz się, dlaczego w ofertach pracy coraz częściej pojawia się umowa B2B? W takim razie koniecznie poznaj długą listę: jakie są zalety samozatrudnienia.

Samozatrudnienie – co to?

Zgodnie z polskimi przepisami samozatrudnienie jest utożsamiane z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. To popularne rozwiązanie zwłaszcza w zawodach kreatywnych. Programiści, graficy, specjaliści ds. mediów społecznościowych, copywriterzy. Zawody, w których wiele osób jest samozatrudnionych, można wymieniać bez końca. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie omija również takich osób, jak instruktor nauki jazdy.

Samozatrudnienie – jak zacząć?

Wpisanie jednoosobowej działalności gospodarczej do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oznacza początek samozatrudnienia. Zanim znajdziesz się w rejestrze, przemyśl kilka ważnych kwestii:

  1. Forma działalności gospodarczej. Jednoosobową działalność gospodarczą samozatrudnieni wybierają najczęściej. Poza JDG możesz zdecydować się również na spółkę cywilną albo jedną z rodzajów spółek prawa handlowego.
  2. Forma opodatkowania: PIT na zasadach ogólnych lub ze stawką liniową, karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
  3. Kody PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Pomogą kontrahentom, którzy będą chcieli sprawdzić Twój wpis w CEIDG, aby zweryfikować prawdziwość prowadzenia przez Ciebie działalności o konkretnym profilu. Jeżeli zdecydujesz się również na bycie płatnikiem VAT, będziesz mieć możliwość odliczenia konkretnych zakupów zgodnych z PKD (choćby zakupu nart, jeśli Twój PKD dotyczy np. wypożyczalni sprzętu sportowego).
  4. Księgowość. W sieci nie brakuje firm oferujących księgowość on-line, możesz zdecydować się też na stacjonarne biuro rachunkowe.
  5. Rachunek bankowy. W przypadku JDG konto używane do tej pory jako prywatne może być też kontem firmowym. Jeżeli nie chcesz korzystać z licznych ofert rachunków bankowych dla firm oferowanych przez banki, sprawdź w umowie dotyczącej Twojego aktualnego konta indywidualnego, czy może ono służyć do prowadzenia przedsiębiorstwa. Miej też na uwadze, że w przypadku jednego konta urząd skarbowy śledzący historię finansową Twojej firmy będzie miał też wgląd w Twoje prywatne wydatki.

Zalety samozatrudnienia

  1. Możliwość większych przychodów. To Ty będziesz mieć wpływ na to, ile pracujesz i za jaką stawkę.
  2. Swoboda działania. Pracujesz, kiedy chcesz, wybierasz zleceniodawców, a co za tym idzie – także zlecenia.
  3. Odpowiedni wybór rozliczenia z urzędem skarbowym pozwoli na oszczędności. Każdy płatnik VAT może wpisać wiele wydatków w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, chociażby faktury za księgowość czy wydatki związane z prowadzeniem firmowego rachunku bankowego.

Na koniec pamiętaj, że samozatrudnienie to nie tylko plusy, lecz także minusy z punktu widzenia osoby, która do tej pory pracowała na podstawie umowy o pracę. Osoby opłacające składki chorobowe mają część uprawnień typową dla „etatowców”, to m.in. zasiłek macierzyński. Urlop wypoczynkowy możesz wyznaczyć sobie w dowolnym terminie, o ile oczywiście nie koliduje on z realizacją zleceń. Pamiętaj jednak, że wakacje przedsiębiorcy nie są płatne. Nie chronią Cię też żadne zabezpieczenia typowe dla Kodeksu pracy, jak np. okres ochronny dla ciężarnych czy osób zbliżających się do emerytury. Musisz też samodzielnie prowadzić księgowość (lub zlecić ją specjaliście) i opłacać wszystkie składki ZUS.