Czy kojarzysz taka sytuację? Piekący ból karku, drętwienie rąk, nóg, zaburzony sen, bo jak boli, to się budzimy. Uporczywy ból lędźwi uniemożliwiający swobodne poruszanie się. Rozdrażnieni i zmęczeni sytuacją dzwonimy do poleconego fizjoterapeuty. Stajemy w drzwiach i zanim zdążymy otworzyć usta widzimy, że on już wszystko wie! Widzi te przykurcze mięśni, tą pochyloną nienaturalnie do przodu głowę, te krzywe barki i niczym jasnowidz mówi nam, jakie codzienne błędy popełniliśmy, które zaprowadziły nas do sytuacji gdzie rehabilitacja jest nieunikniona. „Zgaduje”, że monitor mamy po lewej stronie biurka, więc przechylamy nienaturalnie głowę, że nogę na nogę zakładamy prawie zawsze i tak trwamy z wychyloną do przodu głową nad biurkiem, nieprzerwanie przez kilka godzin. Wieczorem serial, książka i kanapa w pozycji ogólnie nieokreślonej.

Cud jakiś. Wszystko wie, fizjoterapeuta, taki wróż.          

Żarty żartami a kręgosłup to poważna sprawa, czyli skorzystaj z porad fizjoterapeuty

Jak siedzieć, jeśli trzeba siedzieć?

Od jakiś osiemdziesięciu lat, dla części ludzkości, siedzący tryb życia stał się codziennością. Pracujemy przy biurku, za kierownicą samochodu, przez kilkanaście lat siedzimy w szkolnych ławkach. To co wydaje się dla nas naturalne, dla naszego kręgosłupa jest katastrofą. Nasze ciało kocha ruch. Jest wtedy dotlenione, dobrze ukrwione a mięśnie nie bolą i funkcjonują jak należy. Podczas wysiłku w naturalny sposób pozbywamy się toksyn z organizmu.

Niestety, siedzący tryb życia bardzo komplikuje te procesy, dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku zasad. 

Nie garb się, czyli kręgosłup pod kontrolą?

Przede wszystkim należy pilnować prawidłowej postawy podczas pracy. Podparte łokcie, proste plecy, głowa możliwie odchylona, bez wysuniętej do przodu brody. Nasz monitor powinien znajdować się na wprost, abyśmy nie musieli skręcać nienaturalnie pleców, lub głowy co prowadzi do przykurczów mięśni.  Bardzo ważny jest odpowiedni fotel, który można dopasować do naszych potrzeb i biurko o odpowiedniej wysokości i szerokości. Dobrze jest również zadbać o komfort stóp, używając niewysokiego podnóżka. Czy to wystarczy?

Ćwicz mięśnie czyli kręgosłup na osobistej fizjoterapii

Niestety nie. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest bardzo ważnym elementem i przestrzeganie powyższych zasad już będzie miało duży wpływ na nasz kręgosłup, natomiast pamiętajmy, że siedząca postawa tak czy inaczej jest niekomfortowa dla naszego ciała. Należy zadbać o aktywność fizyczną. Pewnie nie każdy zacznie biegać, ale spacer przy siedzącym trybie życia, to absolutna konieczność. W ciągu dnia należy robić przerwy (idealnie byłoby co godzinę), zrobić kilka rozciągających ćwiczeń a przede wszystkim wstać z krzesła czy fotela. To niewiele a może nas uchronić od bólu kręgosłupa. Od czasu do czasu przyda nam się profesjonalny masaż u fizjoterapeuty.

Nastawianie czyli profesjonalna rehabilitacja kręgosłupa

Co jeśli zaniedbaliśmy sprawę, „strzeliło” w kręgosłupie, albo utrzymujący się ból sam nie przechodzi? Na taki efekt zapracowaliśmy konsekwentnie przez długi czas, zazwyczaj powielając złe nawyki. Najlepszą opcją jest odnalezienie dobrego fizjoterapeuty, który nastawi kręgosłup, zlikwiduje przykurcze oraz zbyt duże napięcia mięśniowe, doradzi jak zapobiec nawrotom takiego stanu. Nasze ciało ma nam długo służyć, więc wybór pierwszego lepszego kręgarza jest naprawdę złym pomysłem. Profesjonalne zabiegi rehabilitacji kręgosłupa uwolnią od bólu i przywrócą prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. 

Jeśli nie zamierzamy zmieniać pracy na fizyczną, to koniecznie musimy pomóc naszemu kręgosłupowi dopasować do niekomfortowej pozycji. Ćwiczy, pilnujmy prawidłowej pozycji a ratunku szukajmy w naprawdę sprawdzonych gabinetach fizjoterapii.

Więcej porad rehabilitacyjnych na: https://fizjomed.pro/blog/

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny