Księgowanie biletów PKP Przedsiębiorcy, którzy udają się w podróże służbowe jako środek lokomocji wybierają czasem pociąg. Wtedy też zachodzi pytanie, czy księgowanie biletów PKP jest możliwe oraz czy daje prawo do odliczenia podatku VAT?

Bilet jako faktura

Otrzymany bilet na pierwszy rzut oka nie wygląda jak faktura, ale może ją stanowić. Zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia MF w sprawie wystawiania faktur, bilet jednorazowy wystawiony przez podatnika uprawnionego do świadczenia usług polegających na przewozie osób kolejami normalnotorowymi, na przejazd  na odległość nie mniejszą niż 50 km, stanowi fakturę o ile zawiera następujące dane:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.

W takim wypadku przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na bilecie.

Przejazd na na odległość mniejszą niż 50 km

Większość biletów spełnia warunki związane z obowiązkowymi elementami, zatem kluczową kwestią jest sprawdzenie pokonanej odległości. Jak zatem wygląda księgowanie biletów PKP jeśli dokumentują przejazd na odległość mniejszą niż 50 km? Otóż w takim wypadku przedsiębiorca powinien domagać się wystawienia faktury VAT. Na tej podstawie dokona księgowania oraz będzie uprawniony do odliczenia VAT.

Bilet na przejazd powyżej 50 km a dodatkowa faktura

Warto podkreślić, że jeśli bilet spełnia warunki by uznać go za fakturę, to przedsiębiorca nie może ubiegać się o dodatkowe wystawienie faktury. Wystawienie do takiego biletu dodatkowo faktury nie jest dopuszczalne prawnie.

Księgowanie biletów PKP w KPiR

Bilet na przejazd PKP w ramach podróży służbowej stanowi pozostały wydatek, który ujmuje się w kolumnie 13 KPiR. Należy mieć na uwadze, że w przypadku gdy w delegację wybiera się pracownik, to bilet trafi do kosztów jako suma wydatków z dokumentu rozliczenia podróży służbowej. Polecamy:

wynagrodzenia kalkulator

Gorący Katalog HotLink katalog stron