Prowadząc firmę, masz różne wydatki – płacisz rachunek za telefon firmowy, kupujesz paliwo do pojazdu czy ponosisz koszty związane z reklamą swoich towarów bądź usług. Wiele z kosztów możesz uznać za firmowe i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodu. Aby jednak fiskus nie zanegował Twoich działań, warto wykazać się rozsądkiem. Działalność gospodarcza – co można wrzucić w koszty, o tym mówimy w artykule.

Czym są koszty firmowe – koszty uzyskania przychodu?

Jeżeli prowadzisz firmę od niedawna, możesz zastanawiać się, czym są koszty uzyskania przychodu i jak wpływają one na podatek dochodowy. Definicja kosztów uzyskania przychodu znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nią przez takie koszty rozumie się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jak koszty firmowe mają się do kosztów uzyskania przychodu? Zasada jest prosta – im wyższe masz koszty uzyskania przychodu, tym niższy płacisz podatek. Jednak zaliczanie każdego wydatku do kosztów jest błędem – takie działanie może spotkać się ze stanowczą reakcją urzędu skarbowego. Właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, co można wrzucić w koszty, prowadząc działalność gospodarczą.

Działalność gospodarcza – co można wrzucić w koszty?

Niektóre wydatki, np. w postaci rachunków za telefon, ponosi każda firma, bez względu na branżę, w jakiej działa. Lista typowych kosztów jest długa.

Działalność gospodarcza – co można wrzucić w koszty:

  • Meble i akcesoria biurowe. Urządzasz właśnie biuro, w którym będziesz sprzedawał polisy lub świadczył porady prawne? Wydatki poniesione na zakup biurka, fotela biurowego czy długopisów powinny zostać zaliczone do kosztów prowadzenia firmy.
  • Jesteś grafikiem? Najpewniej korzystasz z programów graficznych. Ten wydatek również możesz zaliczyć do kosztów, bez względu na to, czy fakturę dostałeś raz, czy rozliczasz się w modelu abonamentowym.
  • Surowce, z których wytwarzasz produkty. Prowadzisz cukiernię lub piekarnię? Nabywana mąka, cukier, sól, ozdoby czy przyprawy możesz wliczyć do kosztów, bo służą one do stworzenia oferowanych przez Ciebie wyrobów.

Za koszt uzyskania przychodu uznaje się także wynagrodzenie zatrudnianych pracowników oraz składki ZUS. W drugim przypadku dotyczy to jednak wyłącznie opłaconych składek.

Koszty firmowe – na jakie wydatki należy uważać?

Nie każdy wydatek, który jest związany z prowadzeniem działalność, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Przykładów jest sporo – już od pierwszych dni prowadzenia działalności gospodarczej powinieneś uważać na:

  • Sprzęt elektroniczny wart więcej niż 10 tys. zł – podlega on amortyzacji (będziesz mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych)
  • Wydatki na reprezentację – drogiego pióra czy alkoholu wręczonego kluczowemu partnerowi biznesowemu nie wliczysz w koszty firmowe
  • Okulary korekcyjne dla Ciebie (właściciela firmy) – nie będziesz mógł ich zaliczyć do kosztów, co potwierdzają interpretacje podatkowe

Chcesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki, które nie powinny budzić wątpliwości? Pamiętaj, że każdy wydatek musi być udokumentowany – musisz posiadać fakturę.

Nie jesteś pewien, czy określony wydatek może być zaliczony do kosztów? Najlepiej zrobisz, jeżeli zasięgniesz opinii specjalisty – doradcy podatkowego.