Wiele osób marzy o tym, aby posiadać własną firmę i uwolnić się od pracy na etacie. Niestety, tego typu plany nie zawsze udaje się zrealizować, w związku z czym wiele osób po pewnym czasie rezygnuje z prowadzenia działalności. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy istnieje możliwość założyć działalność gospodarcza po raz drugi. Na to i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Czy można założyć działalność gospodarczą po raz drugi? 

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to niezależność i swoboda, jednak ma to także swoje ciemne strony. Z racji tego, iż tylko od naszej pracy zależy wysokość naszych dochodów, wielu przedsiębiorcom nie udaje się osiągnąć sukcesu.

Należy jednak wiedzieć o tym, że bez względu na to, jaki czas upłynął od ostatniego zamknięcia działalności, każda osoba fizyczna ma prawo do jej otwarcia po raz kolejny. Liczy się tylko chęć do działania oraz pomysł na biznes. 

Jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej po raz drugi? 

Konieczność rejestracji firmy od początku zachodzi wtedy, gdy wcześniej była zawieszona przez okres dłuższy niż 2 lata bądź właściciel ją zlikwidował. Fakt wykreślenia firmy z CEIDG skutkuje tym, że całą procedurę zakładania działalności trzeba przechodzić od początku. 

Czy działalność gospodarcza po raz drugi może mieć taką samą nazwę jak za pierwszym razem? Tak, jednakże należy spełnić warunek. Mianowicie: nie mogła zostać użyta przez inną osobę. Co ciekawe, podczas powtórnego zakładania działalności gospodarczej nie musimy wnioskować o nowy numer REGON, gdyż będziemy mogli korzystać z tego, który został nam przydzielony poprzednim razem. 

Wniosek o ponowne uruchomienie działalności gospodarczej można składać w dokładnie ten sam sposób jak za pierwszym razem, czyli w formie papierowej w urzędzie oraz za pośrednictwem internetu bez wychodzenia z domu. Ta druga możliwość cieszy się obecnie coraz większą popularnością ze względu na wygodę. 

Działalność gospodarczą przy jej ponownym otwieraniu można zacząć prowadzić od razu, czyli już w dniu, w którym składamy wniosek o przydzielenie wpisu do CEIDG. Z kolei, gdy przedsiębiorca potrzebuje więcej czasu na uruchomienie firmy, wówczas we wniosku ma możliwość wskazania, od jakiej daty ma być liczony start działalności. 

Czy otwierając działalność gospodarczą po raz drugi można skorzystać z preferencyjnej stawki ZUS?

Osoby, które są początkującymi przedsiębiorcami, mają możliwość skorzystania z obniżonej, preferencyjnej stawki ZUS. Przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy można płacić składki na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zmniejszonej kwocie, jednak nie niższej aniżeli 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Czy z preferencyjnego ZUS-u można skorzystać także wtedy, gdy ponownie otwieramy działalność gospodarczą? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, że preferencyjne stawki ZUS są przeznaczone dla tych osób, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem uruchomienia działalności nie prowadziły działalności pozarolniczej. Tym samym do skorzystania z preferencyjnego ZUS-u uprawnione są te osoby, które przez 5 ostatnich lat nie prowadziły działalności gospodarczej.