Wiele par decyduje się na prowadzenie wspólnego biznesu – członkowie rodzin często łączą swoje pasje i umiejętności w celu osiągnięcia sukcesu. Biznes rodzinny niesie za sobą zarówno wiele możliwości, jak też zagrożeń. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czy warto prowadzić biznes rodzinny?

Dla wielu osób założenie biznesu z członkiem rodziny jest rozwiązaniem o wiele łatwiejszym, niż rozpoczynanie go na własną rękę. Zaangażowane osoby często posiadają wiedzę z różnych dziedzin – dzięki temu uzupełniają się, co zmniejsza ryzyko niepowodzeń. Współpraca z najbliższymi zazwyczaj niesie też za sobą mniejsze ryzyko oszustwa, gdyż pieniądze z sejfu prawdopodobnie znikają zwykle za sprawą obcych osób. Biznes rodzinny pozwala także na większą elastyczność i mniej stresów – mimo że wymaga większego zaangażowania niż praca na etacie, współpracownicy mogą sami decydować o czasie pracy oraz dniach wolnych. Jest to dużą zaletą przykładowo w przypadku par wychowujących dzieci.

Biznes rodzinny – jakie są zagrożenia?

Prowadząc biznes rodzinny, współpracownicy stawiają wszystko na jedną kartę – w razie niepowodzenia wszyscy tracą źródło utrzymania i nie mogą wzajemnie pomóc sobie w kryzysie. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto pamiętać o gromadzeniu oszczędności, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa, a nawet pozwolą na podejmowanie ryzyka w czasie prowadzenia firmy. Pary prowadzące wspólny biznes mogą mieć też problem z wyznaczeniem granicy pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym – warto pamiętać, aby nie pracować ponad siły i pozostawiać energię na wspólne spędzanie wolnego czasu. Zobacz też:

niewykorzystany urlop podróż służbowa posiłki regeneracyjne