Branding to nic innego jak budowanie świadomości marki. I nie chodzi tutaj tylko o to, że klient rozpoznaje logo naszej firmy od pozostałych i wie w jakiej branży działamy. Chodzi o budowanie konkretnych emocji, odczuć jakie klient wiąże z naszą marką. To jest coś co odróżnia naszą ofertę od konkurencji i pozwala tym samym nawiązać długotrwałe relacje z jej odbiorcami.
Branding - czyli jak powstają prawdziwe brandy?
Budowanie relacji z klientem to klucz do sukcesu każdej firmy. W czasach dużej konkurencji już właściwie na większości rynkach, firmy muszą rywalizować na polach dostarczania konkretnych emocji związanych z marką. Jest to jeden z tych elementów strategii firmy, który może ją odróżnić od całej konkurencji. Jak to robić dobrze? Poniżej podpowiadamy.
-
Unikalność - czyli pozycjonowanie marki wśród konkurencji
Budowanie marki to długotrwały proces, którego powodzenie zależy także od określenia cech mających odróżnić twoją markę od konkurencji działającej w tej samej branży. Przykład marki Coca-Cola oraz Pepsi najlepiej obrazuje o co chodzi, kiedy mówimy o unikalność, czyli wyjątkowej dla danego brandu wartości oferowanej klientom. Coca-Cola we wszystkich swoich przekazach komunikuje wartości takie jak: radość i rodzina, natomiast Pepsi konsekwentnie dostarcza treści skierowane do ludzi młodych, energicznych i otwartych. Każdy z tych brandów przypisał pewien cykl skojarzeń z nim związanych, dlatego
-
Spójność we wszystkich działaniach
Jeśli chcesz się odróżnić od konkurencji to koniecznie musisz wybrać dodatkowe wartości, które przypiszesz do swojej marki. Jednak samo powiedzenie: “Nasza firma dba o środowisko” nie wystarczy. Konsumenci wyczuwają każdą nieszczerość, dlatego jeśli mają naprawdę uwierzyć w twoje słowa to muszą pójść za nimi także czyny, czyli jeśli mówisz, że twoja firma działa ekologicznie” to przedstaw klientom, jakie konkretne działania wykonujesz, które stanowią o pro ekologicznym postępowaniu marki.
Branding - trudna sztuka budowania emocji i relacji
Jak już zostało powiedziane barnding to dość skomplikowany proces budowania świadomości marki, a przede wszystkim emocji i odczuć z nią związanych. Jednak warto skupić się na tym procesie, ponieważ jest to inwestycja w przyszłość brandu oraz jego pozycję względem konkurencyjnych marek.