Dziś każdy specjalista od marketingu internetowego przyzna, że kluczowy jest content. W internecie, pracując nad pozycją i budową marki, można prowadzić bardzo wiele działań, ale to właśnie dobra treść staje się istotna.

Specjaliści od SEO, fachowcy od pozycjonowania często używają słowa content. Znane są także takie określenia, jak: „budować content”, „tworzyć content”, „robić content”. Co to dokładnie jest content i co się za tym kryje? Dlaczego treść jest tak ważna? Gdzie szukać dobrego contentu?

Content - metoda tworzenia dobrych treści

Z całą pewnością można stwierdzić, że za sukcesem każdego serwisu stoi właśnie treść. Nie zbudujesz marki w internecie, jeśli nie dotrzesz do potencjalnego odbiorcy za pośrednictwem dobrego contentu, który jest nieodłącznym elementem pozycjonowania serwisu. To, jak duże znaczenie mają dobre teksty powinno przekonać Cię do tego, że warto inwestować w skuteczne treści.

Content to po prostu „zawartość”, „treść”. Dla marketingowców to jednak coś więcej: grafika na stronie, odnośniki, wtyczki social media, filmy, prezentacje, teksty, czyli wszystko to, co znajduje się na stronie internetowej. Najczęściej jednak słowo content sprowadza się do tworzenia treści.

Gdzie szukać treści, która przyciągnie użytkowników, zainteresuje ich i wreszcie sprawi, że pozyskany ruch zostanie zmonetyzowany? Możliwości jest co najmniej kilka. Zanim zdecydujemy się wybrać właściwe rozwiązanie, warto poznać kilka opcji, aby być w pełni zadowolonym z podjętej decyzji. Źródłem contentu może być:

 1. profesjonalny Copywriter prowadzący własną działalność gospodarczą,
 2. copywriter freelancer, który dorabia do innej pracy zarobkowej, współpracując najczęściej na podstawie umowy o dzieło,
 3. agencje marketingowe, w których funkcjonuje dział copywriterski,
 4. ty sam, jeśli spróbować napisać tekst samodzielnie.

Profesjonalny copywriter prowadzący własną działalność gospodarczą

To rozwiązanie wydaje się być najlepsze. Podejmujesz współpracę z osobą, która prowadzi działalność gospodarczą związaną z pisaniem tekstów. Sam fakt działania pod firmą oznacza, że mamy do czynienia z nieprzypadkową osobą, która z założenia zna się na tym, co robi, potrafi pisać dobre teksty, a także wystawia faktury VAT lub rachunki. To rozwiązanie niesie szereg korzyści dla przedsiębiorcy:

 • teksty pisze profesjonalista z doświadczeniem,
 • łatwo zaksięgować taką usługę (faktura VAT lub rachunek),
 • osoby prowadzące DG zazwyczaj mają własną stronę www w sieci, dzięki czemu można zapoznać się z jej portfolio,
 • nie mamy do czynienia z anonimową osobą,
 • zazwyczaj uzyskujemy łatwiejszy kontakt mailowy oraz telefoniczny.

Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że osoby piszące teksty i prowadzące działalność gospodarczą mogą narzucają wyższe stawki za wykonywane usługi. Wynika to po części z obowiązków i opłat, które ponosi każdy przedsiębiorca (podatek dochodowy, ZUS, składki na ubezpieczenie zdrowotne czy wypadkowe). Z drugiej jednak strony dostajemy zazwyczaj produkt dobry jakościowo, wykonany rzetelnie i solidnie.

Copywriter freelancer, który dorabia do innej pracy zarobkowej, współpracując najczęściej na podstawie umowy o dzieło.

To rozwiązanie jest dość powszechnie wybierane przez przedsiębiorców. Copywriterzy freelancerzy to najczęściej osoby studiujące lub pracujące w agencjach reklamowych, które dodatkowo, najczęściej po godzinach, dorabiają do podstawowej pensji poprzez pisanie tekstów. Zaletą tego rozwiązania wydaje się być niska cena. Nie brakuje jednak wad:

 • często utrudniony kontakt z taką osobą,
 • konieczność zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o dzieło (lub umowy zlecenie),
 • teksty z błędami, niskiej jakości,
 • trudności z wdrożeniem poprawek,
 • niewiele wiemy o takiej osobie (jedyną wizytówką są najczęściej maile lub otrzymane CV).

Agencje marketingowe, w których funkcjonuje dział tworzący content

Jeśli prowadzisz szerokie działania contentowe, takie jak pozycjonowanie, SEM, social media, dodatkowo wdrażasz stronę mobilną lub responsywną, otwierasz sklep internetowy, to z pewnością korzystasz z usług agencji marketingowej. Marketingowcy pewnie już proponowali ci dodatkowy produkt, jakim jest tworzenie contentu.

To rozwiązanie jest dobre, aczkolwiek drogie. Jego zaletami są m.in:

 • teksty pisze wyspecjalizowany copywriter zatrudniony w agencji,
 • dostajesz szereg działań od jednej firmy (jednocześnie SEO, SEM, teksty, social media itp.),
 • agencja proponuje Ci konkretne rozwiązania.

Niestety taki wybór nie jest pozbawiony wad:

 • nie masz bezpośredniego kontaktu z wykonawcą tekstów, a jedynie z opiekunem klienta,
 • cena usługi może zawierać nawet kilkaset procent marży - zarobić musi i twórca tekstu, i agencja marketingowa,
 • jest to usługa droższa niż uprzednio omawiane rozwiązania.

Samodzielne napisanie tekstu, czyli content za darmo

Można również spróbować napisać tekst samodzielnie. Największą zaletą wydaje się fakt, że jest to pozbawione kosztów. Niestety to tylko złudzenie, ponieważ tracimy czas na coś, na czym być może się nie znamy i nie jesteśmy profesjonalistami. Oczywiście nie należy z góry zakładać, że napisany przez ciebie tekst będzie kiepski - pewnym jednak jest, że będzie on gorszy od tekstu napisanego przez profesjonalnego copywritera.

Dobry content szalenie ważny

Dobry content jest dziś szalenie ważny. Należy pamiętać, że pomimo zmieniających się trendów reklamy, nowych pomysłów, kolejnych usług, zawsze kluczowa jest treść. Dziś, kiedy Google promuje dobre teksty, jest to jeszcze bardziej ważne. Pamiętajmy o tym, wybierając właściwą firmę, która stworzy dla nas wartościowe teksty. Wydaje się (być może jest to subiektywne stwierdzenie), że najlepszym rozwiązaniem jest wybór copywritera prowadzącego własną działalność gospodarczą. Zyskujemy stały kontakt z bezpośrednim wykonawcą tekstu w zamian cenę na średnim poziomie (drożsi niż anonimowi copywriterzy, ale tańsi niż agencja), wygodną formę rozliczenia w postaci faktury VAT lub rachunku oraz największe prawdopodobieństwo szybkiego wdrożenia ewentualnych poprawek.