Content marketing, nazywany także marketingiem treści, pozwala pozyskiwać klientów poprzez tworzenie interesujących i przydatnych publikacji. Trafia w gusta grupy docelowej, przez co bardzo szybko angażuje odbiorców, a tym samym - buduje długotrwałą relację. Poniżej 3 trendy na 2015 roku, które przydadzą się każdemu specjaliście od reklamy.
Jakość w content marketingu
Content marketing to przede wszystkim jakość publikacji. Wartościowe i długie teksty mają większą szansę na to, że będą udostępniane dalej, a także wpływają na pozycję w Google. Z punktu widzenia SEO, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w parze z treścią występowały tagi i frazy kluczowe. Jednak to treść ma zatrzymać potencjalnego klienta na dłużej. To samo dotyczy mailingu i newsletterów. Nie muszą one trafić "do kosza" - jeżeli będą mieć dobry content, zwiększą szansę przejścia do strony internetowej.
Użytkownicy internetu poszukują wartościowych artykułów, czegoś skąd mogą czerpać wiedzę w danym zakresie. Często zadają pytania, poszukują dialogu i obiektywnej opinii. Dlatego, w odpowiedzi na potrzebę wiedzy fachowej, do łask wrócą także posty gościnne. Duże nakłady pracy oraz współpraca z liderami opinii będzie się opłacać. Klucz to poznanie potrzeb klienta (np. poprzez monitoring, dyskusje) i dostarczenie artykułów, które są najbardziej poszukiwane.
Content marketing w nowej formie
Aby wyróżnić swoją treść trzeba zadbać także o jej prezentację. Interesujące przedstawienie zagadnienia, na przykład w formie infografiki, będzie przyjaznym i łatwym w odbiorze komunikatem dla potencjalnego klienta. Dodatkową zaletą jest zwiększenie rozpoznawalności marki oraz to, że przekaz graficzny ma znacznie większą szansę na popularność i zdobycie większego zasięgu. Udostępnianie, odczytywanie na urządzeniach mobilnych - infografiki są do tego stworzone. Warto pamiętać, że perfekcyjny visual content musi być estetyczny oraz czytelny. Tworząc content ekspercki, należy ująć wartościowe informacje, kluczowe hasła i przyciągający wzrok design - tego potrzebują internauci.
Większe zasoby można publikować także w formie prezentacji Slideshare. W ten sposób odbiorcy mają wygodną możliwość na zapoznanie się z treścią, bez konieczności pobierania dokumentu na dysk. Dodatkowym plusem jest automatyczne tworzenie transkrypcji, które są widoczne dla google - a więc wpływają na wyniki organiczne wyszukiwarki. Slideshare oferuje ponadto możliwość subskrypcji, dzięki czemu możemy regularnie informować naszych fanów o nowościach związanych z marką.
Przekazywane emocji poprzez content marketing
Branding emocjonalny to dotarcie do odbiorcy poprzez oddziaływanie na jego zmysły. Wyróżnia się trzy sposoby na budowanie w ten sposób więzi z marką: poprzez wspólne wartości (marki i klienta), atmosferę (emocje, muzykę) i skojarzenie emocji z marką (swoboda, wolność). Firmy będą coraz częściej odwoływać się do uczuć klienta, wykorzystywać jego wcześniejsze doświadczenia oraz przekonania do utworzenia skojarzeń z marką.
Content marketing i branding emocjonalny stanowią udane połączenie. Pierwszy z nich przyciąga profesjonalizmem i wartościową treścią. Sprawia, że klient darzy markę większym zaufaniem i ceni za wiedzę ekspercką. Z kolei branding emocjonalny wiąże klienta na stałe poprzez prezentowanie pożądanych przez klienta wartości, niekoniecznie racjonalnych.
Zobacz też: