Nieustanny rozwój techniki oraz internetu spowodował, że w branży e-commerce bardzo trudno jest wzbić się na wyżyny. Trzeba pokonać silną konkurencję, której liczba stale się powiększa. Nie wystarczy już mieć jedynie dobrego pomysłu na biznes, trzeba wiedzieć, jak w niekonwencjonalny sposób wdrożyć go w życie, aby już na starcie zostać zauważonym. Jedna z metod to video content marketing.

Istnieje wiele strategii marketingowych, które są mniej lub bardziej skuteczne. Często najlepiej sprawdzają się te, które z pozoru mogą wydawać się zbyt banalne i tym samym nie przekonują do siebie przedsiębiorców, którzy desperacko starają się wzbogacić swoją kampanię. Jeżeli mowa o skutecznych strategiach marketingowych, nie może zabraknąć kilku ważnych słów na temat roli video w content marketingu. Co te dwie rzeczy mają ze sobą wspólnego?

Dobry video content marketing - promuj swoją markę

Internet aż huczy o wzmiankach o content marketingu, który robi zawrotną karierę w e-commerce. Wydawałoby się, że nagły “boom” na marketing treści i zapał do jego promowania zostanie szybko ostudzony.

Póki co jednak nic na to nie wskazuje, a wysokiej jakości treści nie mają sobie równych w promowaniu własnej marki oraz produktów. Dzieje się tak za sprawą tego, że społeczeństwo oczekuje od przedsiębiorców czegoś więcej, niż tylko zabawnych reklam, które tak naprawdę nie przekazują konkretnych informacji o ofercie produktów, a wyskakujące banery zamiast zachęcać do wykonania konkretnej akcji, wywołują u internautów irytację.

Wysokiej jakości treści, które dostarczają czytelnikom konkretnych i ciekawych informacji to zupełnie coś innego, co sprawia, że internauta z zaciekawieniem zagłębia się w lekturę i chętniej odwiedza daną stronę internetową. Właściciel sklepu internetowego staje się w jego oczach ekspertem, który nieprzypadkowo zajmuje się daną branżą.

W ten sposób pokazuje on, że jest godny zaufania i może dostarczyć swoim potencjalnym klientom coś, czego naprawdę oczekują. Content marketing to głównie poradniki, artykuły sponsorowane, e-booki i artykuły eksperckie. Coraz częściej jednak spotkać można je w formie video i jak się okazuje, w wielu przypadkach staje się to „strzałem w 10”. Przede wszystkim jest to doskonały sposób, aby się wyróżnić i zostać zapamiętanym. Dużo wartościowej wiedzy w formie kilkuminutowego filmiku - to musi się udać!

Content marketing - przedsiębiorca z charakterem

Wzbogacając swoją kampanie marketingową o video, wychodzisz z ukrycia i stajesz się bliższy swoim odbiorcom. Można to uznać za odkrycie pewnej tajemnicy, która w wielu przypadkach jest nieosiągalna.

Chodzi przede wszystkim o pokazanie swojej osoby oraz swoich umiejętności, o których do tej pory można było jedynie przeczytać na twojej stronie internetowej. Dużo skuteczniej przemawia do potencjalnych klientów filmik trwający kilka minut, niż długi artykuł, który owszem jest ciekawy, ale zapoznanie się z nim pochłania zbyt dużo czasu, co wpływa bezpośrednio na rezygnację z czytania. Nie można jednak mylić video online z reklamą, którą oglądamy w TV. To zupełnie dwie różne sfery, które nie powinny być ze sobą utożsamiane.

Content marketing nie ma zazwyczaj nic wspólnego ze spotem reklamowym między ulubionymi programami w telewizji. Filmy video, które mają na celu wspierać promowanie naszej marki czy oferty, powinny być unikatowe i oryginalne, a przy tym ciekawe i wywołujące u odbiorców chęć ich dalszego oglądania. Jeżeli przekazujemy w ciekawy sposób nawet najbardziej skomplikowaną instrukcję obsługi nieznanego nam sprzętu, może to spowodować, że osoba kompletnie niezainteresowana daną branżą będzie chciała dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat. Dobrą, wysokiej jakości treścią jesteśmy w stanie sprzedać każdy produkt. W tak prosty sposób możesz przełamać stereotypy o nudnych przedsiębiorcach, których jedynym miejscem pracy jest wygodny fotel za dużym biurkiem.

Pomysły na video content marketing

  • Cykl poradników: filmy video mogą tworzyć krótsze bądź dłuższe cykle, które będą ze sobą powiązane pod względem tematycznym i tym samym będą tworzyć całość. Jest to dobry sposób, aby zachęcić internautów do ponownego powrotu na naszą stronę. Można porównać tę sytuację do seriali, które są puszczane w telewizji w odcinkach. Przypomnij sobie, z jak ogromnym napięciem czekasz na kolejny odcinek i nie możesz się doczekać, kiedy dowiesz się, co się wydarzy z twoimi ulubionymi bohaterami. Decydując się na nagrywanie filmików w formie poradników, trzeba pamiętać, aby nie były one zbyt długie i w jasny oraz zrozumiały sposób przedstawiały konkretne informacje. Z takiego video użytkownik powinien dowiedzieć się, jak wykorzystać konkretny produkt lub jak rozwiązać dany problem. Warto jest również na końcu każdego video nawiązać do kolejnego, aby systematycznie budować napięcie.

  • Prezentacja produktu: takie video najczęściej spotyka się w branży elektronicznej, gdzie w ten sposób prezentuje się instrukcje obsługi konkretnych urządzeń. Postęp technologiczny wpływa na to, że często nie nadążamy za nowościami na rynku, a w ten sposób w kilka minut jesteśmy w stanie dowiedzieć się więcej, niż czytając godzinami niezrozumiałą instrukcję obsługi.

  • Referencje i opinie: komu najbardziej ufają nasi potencjalni klienci? Oczywiste jest, że osobom, które już skorzystały z naszej oferty lub cenionym profesjonalistom i ekspertom z branży. Filmy video prezentujące opinie i recenzje produktów znacznie zwiększą wiarygodność firmy. Referencje i opinie stanowią ciekawy pomysł na video content marketing.

  • Video blog: moda na blogowanie jest, była i z pewnością jeszcze przez długi czas będzie. Piszą już nie tylko osoby młode, które dzielą się swoim życiem prywatnym i zainteresowaniami z innymi internautami. Coraz częściej na prowadzenie blogu decydują się firmy, które w ten sposób chcą dotrzeć do szerszego grona klientów. Aby wyróżnić się na tle tysiąca blogów w sieci, trzeba zrobić coś, co sprawi, że zostaniemy zapamiętani. Potrzebujemy elementu zaskoczenia i znaku rozpoznawczego, którym mogą być filmy video umieszczane na stronie. Nie musisz pisać, możesz mówić, pokazywać, a przy tym dobrze się bawić.