Kampania reklamowa często przysparza wielu problemów przedsiębiorcom, którzy zaczynają swoją działalność w e-commerce. To od dobrej reklamy zależy skuteczność naszej sprzedaży oraz ilość pozyskanych klientów. Często potencjalny klient trafia na naszą stronę, ale nie jest to równoznaczne z tym, że skorzysta z naszej oferty. Naszym zadaniem jest więc go zatrzymać i sprawić, że będzie chciał on dokonać zakupu w naszym e-sklepie. Nie jest to jednak takie proste, o czym przekonało się już wielu sprzedawców internetowych. Jednym z narzędzi, które służy do zaprezentowania internautom naszej oferty jest landing page.

Landing page to nic innego jak strona docelowa, na którą trafia internauta po kliknięciu na reklamę, która wyświetli mu się na ekranie. Odbiorca zostaje przeniesiony na stronę określonej kampanii danej firmy i umożliwia realizację jednego celu. Nakłania ona go do wykonania jednej akcji np.: zakupu produktu, wypełnienia formularza lub pobrania kuponu rabatowego. W przeciwieństwie do strony głównej sklepu nie zawiera ona żadnych odnośników, więc skupia uwagę klienta tylko na jednym produkcie lub promocji. Można powiedzieć, że ma on wszystko „podane na tacy”. Jak jednak zachęcić internautę do kliknięcia na naszą reklamę? Jak sprawić, żeby spełniła ona w 100% swoją rolę i umożliwiła pozyskanie jak największej liczby klientów?

Przepis na skuteczny landing page

 • Mocne uderzenie czyli chwytliwy nagłówek: nieważne, czy jest to książka, ulotka, tytuł piosenki czy reklama, liczy się pierwsze wrażenie. Naszą uwagę w pierwszej kolejności zawsze przykuwa nagłówek bądź tytuł. Tak jest również w przypadku landing page. Z racji tego, że nie zawiera on zbyt dużo treści i skupia się na konkretach, mamy możliwość stworzenia nagłówka, który będzie mógł się wyróżnić na tle innych informacji. Przede wszystkim powinien być większy, niż reszta tekstu, w jakiś sposób musi się przecież wyróżniać.  Owszem to sprawia, że odbiorca zwraca uwagę na daną informację, ale liczy się przede wszystkim treść. Nagłówek musi utkwić odbiorcy w pamięci i zachęcić go do dalszej lektury. Mocne słowa, które intrygują lub niedokończone zdanie, które pobudza wyobraźnie. Od tego zależy, czy potencjalny klient będzie chciał zapoznać się z ofertą.

 • Call-to-action: niezwykle ważny jest również przycisk, który przenosi klienta na stronę oferty. Powinien być zauważalny, aby odbiorca nie musiał go szukać oraz zachęcać do kliknięcia. Słowa: „Start”, „Wejdź”, „Zapraszamy” nie są oryginalne i raczej nie przyciągają uwagi. Wystarczy użyć mniej utartych zwrotów, których nasz potencjalny klient nie spotyka na co dzień np.: „Specjalnie dla Ciebie”, „Niepowtarzalna oferta”, „Odbierz teraz”, „Nie czekaj!”, „3..2..1 Twoja kolei”.

 • Przejrzystość: landing page powinien być przede wszystkim zarówno prosty w odbiorze, jak również charakteryzować się nieskomplikowanym układem i treścią. Na stronie powinny znaleźć się tylko najważniejsze informacje, które zachęcą do zagłębienia się w ofertę. Można używać równoważników zdań, wyliczeń, pogrubień oraz haseł. Rozmieszczenie grafiki jest również niezwykle istotne. Cała strona powinna być zaplanowana w bardzo przemyślany sposób. Tekst musi być widoczny, a grafika nie powinna utrudniać odbioru.

 • Grafika: Sam tekst nie przyciągnie klienta, ponieważ jest zbyt nudny. Landing page musi zainteresować i sprawić, że odbiorca zamiast nacisnąć krzyżyk, który zamyka reklamę, kliknie na przycisk „Call-to-action”. Zadbaj o wizualny wygląd swojej strony. Grafika musi odnosić się do oferty, nie może więc być przypadkowa. Uwagę przykuwają ludzkie roześmiane twarze lub humorystyczne obrazki. Nie zapominajmy jednak, że reklama wycieczki last minute to coś innego niż reklama polisy na życie.

 • Korzyści: dokładny opis oferty nie jest tak zachęcający, jak wypisanie najważniejszych korzyści danego produktu. Powinny być one sformułowane w taki sposób, aby dały do zrozumienia odbiorcy, że rozwiąże on jego problem.

 • Opinie klientów: zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z oferty, często zasięgamy informacji zawartych w rekomendacjach. One potwierdzają, czy dany produkt spełnia oczekiwania klienta i odpowiadają na pytanie, czy warto jest dokonać zakupu. Warto jest umieścić również kilka zdań dotyczących opinii klientów. Oczywiście nie mogą one dominować na naszej stronie, a być tylko jej uzupełnieniem. Wybierzemy kilka najciekawszych zdań z opinii naszych konsumentów i umieśćmy je na stronie.

 • Animacja i wideo: jeżeli dodatkowo nasz landing page będzie miał elementy, które będą się ruszać lub będzie zawierał on krótki filmik naszej oferty to z pewnością zainteresujemy odbiorców. Tu oddziałujemy na ciekawość naszych potencjalnych klientów. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie wideo to musimy pamiętać, żeby było ono krótkie. Nie chodzi nam przecież o to, aby zanudzić klienta. Kilka krótkich zdań i oryginalny obraz zamknięty w 60 sekundach w zupełności wystarczy.

 • To Cię wyróżni: oprócz podstawowych treści oraz standardowych form landing page, możemy wzbogacić go o ciekawe aplikacje lub przedstawić go w oryginalny, niespotykany sposób. Ciekawą propozycją jest czat. Naszemu odbiorcy ukazuje się reklama w formie okienka konwersacji z wiadomością od konsultanta, który przykładowo zadaje pytanie: „Witam. Czy mogę Ci w czymś pomóc?” albo „Dzień dobry. Jestem do Twojej dyspozycji.” Taka forma landing page zaintryguje odbiorcę, a Ty pokażesz mu, że liczysz się z jego opinią. Jest to bezpośredni kontakt z klientem, dlatego pamiętaj, że w momencie wyświetlania reklamy, konsultant musi być dostępny, aby odpowiedzieć na zadane pytania. Innym sposobem, aby wyróżnić się oryginalnością jest umieszczenie na stronie różnego rodzaju statystyk, porównań cenowych i diagramów. W ten sposób pokażesz, jak wyróżniasz się na tle konkurencji i ułatwisz klientowi wybór.

A oto przykładowy, dobrze skonstruowany landing page:

landing page

Landing page - jak go wykorzystać

 • Sprzedaż produktu, prezentacja nowej kampanii lub oferty last minute: jeżeli zależy Ci na sprzedaży określonego produktu lub wprowadzasz do swojego sklepu nową linię ubrań lub nowy kosmetyk, pokaż go za pomocą landing page-u. Wyróżnisz się na tle innych firm, które oferują taki sam lub podobny produkt.

 • Wypełnienie formularza: za pomocą landing page możesz pozyskać duże grono konsumentów w celu zebrania informacji do przeprowadzanych przez Ciebie badań np. poprzez ankietę wśród internautów.

 • Kupony rabatowe i promocje: nic tak nie działa na klienta jak wszelkie promocje i obniżki. Jeżeli dodatkowo zaoferujesz im kupony, które dają możliwość zakupów w Twoim sklepie internetowym za niższą cenę to możesz być pewien, że zainteresowanie Twoją ofertą wzrośnie.

 • E-book za darmo: słowo promocja jest niezwykle magiczne w branży sprzedażowej, ale jeszcze bardziej skuteczne są dwa słowa „za darmo”. Dostarcz swoim potencjalnym klientom dodatkowych materiałów, które będą promować Twoją markę. Jeżeli prowadzisz sklep odzieżowy, możesz zamieścić na stronie linki lub wideo z ciekawymi stylizacjami. Jeżeli zaś zajmujesz się sprzedażą zabawek dla dzieci, możesz udostępnić krótką bajkę dla dzieci lub linki do kolorowanek dla najmłodszych. Możliwości jest wiele, wystarczy otworzyć umysł.

 • Dołącz do sklepu: przy pomocy landing page-u możesz zachęcić internautów do rejestracji w Twoim sklepie internetowym. W tym celu wyświetl formularz rejestracyjny w otoczeniu ciekawej grafiki, to dodatkowo przyciągnie wzrok odbiorcy. Jest to również ułatwienie dla internautów, którzy nie muszą szukać formularza na stronie internetowej.

 Landing page pozwala nam zareklamować nowy produkt, pozyskać nowych klientów, przeprowadzić ankietę dotyczącą Twojej oferty, jak również dostarczyć odbiorcom ciekawych materiałów związanych z działalnością Twojej firmy. Każdy sposób jest dobry, aby przypomnieć o swoim istnieniu naszym klientom. Ważne jest, aby taka strona była przygotowana w profesjonalny sposób. Musi być przejrzysta, łatwa w odbiorze i oryginalna. Szukaj inspiracji w swojej głowie i wykaż się kreatywnością.