Zasady marketingu internetowego opierają się na przekonaniu, że strona internetowa przede wszystkim musi być użyteczna. Użyteczna, czyli taka, która przyniesie Internautom określonych korzyści. Aby użytkownik dowiedział się o danej witrynie, należy mu ją odpowiednio przedstawić. Jedną z możliwości  jest landing page.

Czym jest landing page?

Landing page to strona docelowa, określana również, jako strona lądowania. Do niej zostanie przeniesiony użytkownik tuż po kliknięciu w stosowny link bądź reklamę w wynikach wyszukiwania. Dlatego landing page musi być zaprojektowana optymalnie, ponieważ jej wygląd, jak i samo działanie wpływają na powodzenie określonej kampanii.

Właściciel strony, który jednocześnie oferuje konkretny produkt bądź usługę, powinien więc zadbać o to, by landing page przyciągała klientów.

Landing page - pytania, jakich nie można pominąć

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy landing page jest odpowiednia do zastosowania w przypadku naszej witryny, powinno rozpocząć się od ustalenia kilku kwestii wstępnych.

Po pierwsze, należy przeanalizować, czy strona odpowiada na potrzeby potencjalnych użytkowników, dobrze rozwijając temat zawarty w reklamie. Jest to ważne również z uwagi na wyszukiwarki internetowe. Określone słowa pojawiające się w reklamie muszą znaleźć się na landing page, aby wyniki wyszukiwania w Google były wysokie.

Następnie, poza samymi animacjami, powinny się tam też znaleźć wartościowe artykuły. Treść powinna zostać prawidłowo sformatowana. Nie można zapominać o akapitach, boldowaniach i nagłówkach.

Ważne jest także określenie celu strony lądowania – poszczególne przyciski i opcje muszą być czytelne i umieszczone w widocznych miejscach. Wtedy użytkownik będzie zadowolony i zachęcony do skorzystania z tego, co stanowi przedmiot reklamy. Dlatego warto raz na jakiś czas zasugerować się przeprowadzonymi badaniami użyteczności, aby poznać bieżące trendy i sukcesywnie się do nich dostosować. Na przykład standardem jest już dostosowywanie stron www do urządzeń mobilnych.

Dlaczego warto zainwestować w landing page?

Stałe inwestowanie we własną landing page – jej optymalizację oraz stworzenie modyfikacji na potrzeby konkretnej kampanii, przyczyni się do zwiększenia liczby potencjalnych klientów, zwiększając wyniki konwersji. Obecnie istniejące szablony typu Smor czy Landingi, pozwalają na bezproblemowe stworzenie strony docelowej.

Treść reklamy, jak i jej przekaz powinny być czytelne. Jednak równie ważny jest układ strony i dostęp do poszczególnych informacji. Zwiększenie czynnika konwersji umożliwia zwiększyć zysk witryny, co doprowadzi do uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Landing page - nie tylko intuicja

Osoba, która już zdecydowała się na dostosowanie najważniejszych elementów, jakie powinny znaleźć się na landing page, nie może zapominać o tym, każdy użytkownik, pojawiający się na konkretnej stronie, będzie inaczej reagował na daną reklamę. Dlatego ważne jest testowanie stron docelowych. Pozwoli to uzyskać wzorcową wersję pod względem funkcjonalności i skuteczności. Witryna zostanie precyzyjnie dostosowana pod wymagania konkretnej grupy odbiorców, co zagwarantuje większą efektywność zaplanowanej akcji promocyjnej.

Najbardziej popularną wersją testów są testy typu A/B, polegające na stworzeniu dwóch wersji strony docelowej, które różnią się od siebie tylko jednym elementem. Dzięki temu można zrozumieć, który komponent lepiej działa na odbiorców. Testować można takie elementy jak: kolory, tekst, jego długość, treść argumentów, rozmieszczenie formularza, treść nagłówka, sposób prezentacji produktu bądź usługi. Po przeprowadzeniu porównania należy systematycznie obserwować statystyki i współczynniki konwersji dla poszczególnych wariantów strony, aby wywnioskować, który landing page wygenerował większy ruch. Po przeanalizowaniu wyników należy wybrać wersję optymalną dla potrzeb danej kampanii. Później również warto oceniać wyniki witryny na bieżąco.

Problem ze współczynnikiem konwersji? Landing page pomoże! 

Skuteczny landing page to witryna, na której znajduje się oferta atrakcyjna dla określonej grupy docelowej. Twórcy poszczególnych stron oraz osoby oddające do użytku określone towary bądź usługi muszą zastanowić się, jak zwiększyć współczynnik konwersji, kiedy uznają, że jest on zbyt niski. Powinno się zwrócić uwagę na pozorne detale, o których nie można jednak zapominać przy tworzeniu landing page.

  • Logo – ktoś, kto ląduje na danej stronie, musi widzieć od razu, że ma do czynienia z godną zaufania firmą. Jest to bezpośrednia wizytówka każdej marki.

  • Lista funkcji – kiedy oferta strony dotyczy określonej usługi lub produktu, powinny się na niej znaleźć wypunktowania związane z dostępnymi funkcjami oraz adekwatne do nich ikony. To dodatkowe informacje, z których użytkownik bez wątpienia skorzysta.

  • Korzyści – motywują potencjalnych Klientów i wskazują, co można uzyskać dzięki poszczególnym funkcjom produktu bądź usługi.

  • Przycisk call to action – klucz do realizacji celu zachęcający odbiorcę do wykonania określonej akcji. Musi być wyrazisty i mieć optymalny rozmiar.

  • Lista klientów – podkreśla wiarygodność marki, szczególnie jeśli dotychczasowi klienci to cenione w branży firmy.

  • Opinie klientów – rekomendacje na stronie pozwolą przekonać odbiorców do skorzystania z oferty danej firmy.

  • Cena – cena produktu lub usługi musi być zamieszczona w widocznym miejscu tak, aby internauta nie tracił czasu na jej wyszukiwanie.

  • Informacja o zespole – dodanie zdjęć zespołu, a także podstawowe informacje o tym, czym zajmują się poszczególni pracownicy to kolejny z elementów, który zwiększy zaufanie odbiorców, a także wskaże na kompetencje firmy.

  • Wideo – coraz częściej zwraca się uwagę na ten element w marketingu internetowym, gdyż jest on skuteczny. Można na przykład zdecydować się na zamieszczenie multimedialnych opinii zadowolonych klientów czy przygotować instruktaże pokazujące, jak należy korzystać z danego sprzętu.

  • Opinia eksperta – kiedy klientem firmy jest ekspert z branży, warto zachęcić go do wyrażenia opinii na temat danego produktu lub usługi. To wpływa na zwiększenie wskaźnika autentyczności firmy.

  • Formularz kontaktowy – ten element umożliwiający otrzymanie informacji zwrotnej od klientów jest bardzo ważny, gdyż za jego pomocą można znacząco usprawnić działanie witryny.

  • Czat – możliwość natychmiastowego kontaktu za pomocą czatu rozwiewa wątpliwości odbiorców, wskazując jednocześnie, że dla danej firmy ważne są uwagi klientów.

  • Zdjęcie produktu – wysokiej jakości zdjęcie określonego produktu to sprawa fundamentalna. Taka grafika powinna przedstawiać przedmiot w kontekście zgodnym z sytuacją użytkowania danej rzeczy.

  • Porównywanie cen – każdy internauta przed podjęciem decyzji o zakupie porównuje aktualnie dostępne oferty. Umieszczenie stosownej tabeli pozwala zaoszczędzić czas oraz wyraźnie wyróżnia firmę na tle konkurencji.

  • Widgety social media – element aktualnie niezbędny. Nawet jeśli internauta nie jest zainteresowany skorzystaniem z oferty, może za pomocą konkretnych opcji poinformować swoich znajomych (czyli potencjalnych klientów) o danej firmie za pośrednictwem serwisów społecznościowych.