Właściciele sklepów online walczą w sieci o jak najlepszą pozycję i starają się wyróżnić na tle konkurencji. Dbają o pozycjonowanie swojej strony oraz o odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Liczne promocje i oferty specjalne mają przyciągnąć potencjalnych klientów, a kolorowa szata graficzna strony ma wzbudzić pozytywne emocje. Sklep internetowy powinien być jednak wspierany przez inne działania marketingowe i reklamowe właściciela, aby móc pokazać swoją markę, jako otwartą i nastawioną na rozwój. Jednym z takich sposobów jest na przykład blog firmowy dla sklepu internetowego.

Sklep internetowy pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Jego zadaniem jest zaprezentowanie oferty w taki sposób, aby nakłonić swoich klientów do zakupu określonych produktów. Często wchodzimy na stronę danego sklepu i szybko staramy się znaleźć to, czego szukamy. Strona musi być więc uporządkowana i prosta w obsłudze. Stawiamy na informacje, które dotyczą tylko i wyłącznie naszej oferty.

Klient jednak powinien wiedzieć z jaką firmą ma do czynienia, jaka jest historia danej marki, co dzieje się w firmie (pochwalenie się obecnością na targach, konferencjach, nowym asortymentem), jakie są opinie o danym produkcie.  Warto więc postawić na blog firmowy w sklepie internetowym. To pozwoli nas poznać od innej strony i pokazać, że nasza praca sprawia nam przyjemność i nie jest to przypadek, że zajmujemy się np. artykułami dla dzieci, a nie telefonami komórkowymi. Blog w sklepie internetowym to pisanie do klienta, nie dla Google, to bardziej partnerska relacja z klientem, a także występowanie w roli eksperta, autorytetu.  

Sklep a blog firmowy

Zanim założymy bloga, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  1. Po co zakładam blog firmowy?
  2. Jaki cel chcemy osiągnąć?
  3. O czym chcę pisać na blogu?
  4. Jaki związek może mieć mój e-sklep z nowo zakładanym blogiem?

Jeżeli znamy już odpowiedź na powyższe pytania i mamy określony cel i strategie działania to nie pozostaje nam nic innego, jak stworzyć blog firmowy, który będzie nawiązywał do naszego sklepu. Jest to doskonała reklama, która z pewnością poszerzy grono Twoich klientów. Przede wszystkim będzie im łatwiej dotrzeć do Twojego sklepu i wywrzeć pozytywne wrażenie na czytelnikach. Celem blogowania może być również zainteresowanie odbiorców konkretnym tematem, którzy nieświadomie zostaną nakierowani na Twoją ofertę.

Przykład 1.

Prowadzisz sklep internetowy z odzieżą i wyposażeniem do wspinaczki górskiej. Twój blog opiera się na prezentacji różnych sportów ekstremalnych. Na Twoją stronę trafia osoba, która pasjonuje się nurkowaniem. Poprzez poznanie innych dyscyplin sportu, chodzi nam tutaj o wspinaczkę górską, być może zechce spróbować czegoś nowego. Co będzie jej do tego potrzebne? Oprócz odpowiednich predyspozycji, które już posiada to umiejętności, które zechce nabyć to również odpowiedni sprzęt, który znajdzie w Twoim sklepie.

Na samym początku należy się zastanowić, co chcemy przekazać naszym odbiorcom i czy stawiamy na reklamę naszego sklepu internetowego, czy może na pokazanie swoich zainteresowań, które pozwolą dotrzeć klientowi do naszej oferty. Odpowiadając sobie na to pytanie, będziemy mogli ustalić konkretny plan działania.

Blog firmowy - łatwe i przyjemne

Jedną z ważniejszych kwestii w marketingu jest wzbudzenie u klienta zaufania. W dobie reklamy i mediów produkt nie jest kojarzony tylko poprzez swoje zalety oraz funkcje, ale również markę i kampanie reklamową. Kiedy słyszymy słowo „milka”, pierwszym naszym skojarzeniem jest fioletowa krowa. Tak jest praktycznie z każdym produktem. Dużą popularnością cieszą się również artykuły, które reklamowane są przez znane osoby lub samych właścicieli firmy. W taki sposób bardzo łatwo zdobyć klienta. My również możemy przybliżyć swoją osobę potencjalnym konsumentom. Blog firmowy powinien być odzwierciedleniem naszego charakteru i pokazywać nas nie jako handlowca i sprzedawcę, a jako człowieka.

Niezwykle ważne jest również stworzenie bazy tematów, jakie wykorzystamy na naszym blogu. Warto jest zasięgnąć informacji w wyszukiwarkach internetowych, jakie słowa kluczowe związane z naszą branżą są najczęściej wpisywane przez internautów. To umożliwi nam przystosowanie naszego bloga tematycznie do potrzeb i zainteresowań odbiorców. Jeżeli połączymy naszą pracę z pasją, to z pewnością przybliżymy się do naszych klientów.

Content marketing a blog firmowy

Budowanie długotrwałych relacji z naszym klientem pozwoli nam nawiązać długotrwałą współpracę. Content marketing to nic innego, jak marketing treści, który opiera się na pozyskiwaniu klientów poprzez przydatną i interesującą treść, która zwróci uwagę określonej grupy konsumentów. Narzędziem w tej strategii może być właśnie blog branżowy. Może on być wspierany również przez portale społecznościowe, takie jak Facebook, czy Twitter. To właśnie one i wspomniane wcześniej blogi są obecnie bardzo popularne i najczęściej odwiedzane przez internautów. Takim kanałem najszybciej można dotrzeć do klienta i przekonać go o swojej wyjątkowości i profesjonalnym podejściu do wykonywanej pracy.

Aby jednak blog spełniał powyższe funkcje, nie możemy pominąć aspektu związanego z częstotliwością wpisów. Ludzie chętniej zaglądają na blogi, na których wpisy pojawiają się regularnie i cyklicznie. Nie możemy sobie pozwolić, żeby nasza strona nagle przestała tętnić życiem. Ogólnie przyjęte jest, że wpisy powinny pojawiać się minimum raz w tygodniu. Warto również umieścić informację o tym, jak często będziemy zamieszczać treści na blogu. To pozwoli naszym czytelnikom zorientować się w sposobie naszego działania. Nie będą oni nerwowo czekać na kolejne treści, aż w końcu całkowicie zrezygnują z odwiedzania naszego bloga. Ważny jest ten kontakt z czytelnikiem, o którym często zapominają marketingowcy, którzy z powodu dużej ilości pracy zaniedbują bloga. Jeżeli wiemy, że nie poradzimy sobie zarówno z prowadzeniem e-sklepu i bloga, lepiej zrezygnować z tego drugiego i skupić się tylko na sprzedaży. Nie możemy jednak całkowicie zrezygnować z promowania naszej marki. Jest wiele innych sposobów, aby dotrzeć do klienta. My jednak proponujemy ten najprostszy, chociaż również pracochłonny.

Blog firmowy - wybór jest prosty

Prowadzenie bloga ma tylko jedną wadę - wymaga poświęcenia czasu. Dla niektórych nie jest to problem, ponieważ dzielenie się z innymi swoją pasją jest dla nich czystą przyjemnością. Blog firmowy również spełnia tę funkcję, a oprócz tego wspiera Twoją markę. Może być Twoją wizytówką i reklamą. Jest wiele powodów, dla których warto jest prowadzić bloga:

  • Poprzez statystki, które udostępniane są przez platformy blogowe łatwiej nam będzie poznać zainteresowania i potrzeby naszych klientów. Oznacza to, że możemy dopasować naszą ofertę w e-sklepie do wymogów obecnego rynku handlowego. Ograniczając się tylko do działalności w obrębie naszego sklepu, tak naprawdę zamykamy się na klienta, nie rozwijamy się i działamy bardzo bezpiecznie. Musimy zdawać sobie sprawę, że w ten sposób tracimy szanse na pozyskanie nowych klientów. Im jesteśmy aktywniejsi w sieci, tym więcej osób o nas wie i korzysta z naszych usług. Budując zwój wizerunek, jako osoby otwartej na swoich klientów, wzbudzamy ich zaufanie.

  • Na blogu nie tylko Ty zamieszczasz wpisy, ale również Twoi czytelnicy mają możliwość zamieszczania komentarzy, a poprzez ogólnodostępne forum wyrażania swoich opinii i myśli. Jest to kolejny sposób, aby lepiej poznać potrzeby naszych klientów. Możecie również nawzajem się od siebie uczyć oraz się wspierać. Treści z Twojego bloga mogą być przekazywane dalej i tym samym nie tylko Ty tworzysz reklamę swojej marce, ale również inni czynią to nieświadomie.

  • Poprzez bloga możesz wzmocnić swoją pozycję w wyszukiwarkach i pozyskać dodatkowy ruch w serwisie. Powiązania tematyczne i słowa kluczowe pozwalają na zyskanie popularności w wyszukiwarkach internetowych.

  • Twój blog może opiewać w wiele pozytywnych recenzji i komentarzy. Również dodatkowe informacje na temat Twoich produktów, które będą uzupełnieniem sklepu mogą być cenną i przydatną wiedzą dla Twoich przyszłych klientów. Konsumenci, którzy szukają określonych produktów z pewnością natrafią na Twojego bloga, co pozwoli im już na początku poznać Cię od tej bardziej prywatnej strony.

Promocje, oferty specjalne oraz konkurencyjne ceny są ważnym aspektem, który pozwala nam pozyskać szerokie grono klientów. Nie możemy jednak pominąć faktu, że konsumenci cenią sobie również otwartość przedsiębiorcy oraz często bazują na opiniach i recenzjach wystawianych przez innych, którzy skorzystali już z naszej oferty. Blog pozwoli Ci otworzyć się na ludzi i tym samym przebić się przez ogrom konkurencji na rynku. Klient szuka Ciebie, ale Ty też szukasz klienta.

 

Sprawdź, czy newsletter to skuteczne narzędzie promocji!