Wielu pracodawców w całej Polsce ma obecnie dość duże problemy z uzupełnianiem braków kadrowych, chociażby z uwagi na fakt, że proces rekrutacji jest czasochłonny. Sytuacji tej wbrew pozorom nie zmieniła trwająca pandemia COVID-19. Poniższy artykuł krótko prezentuje jaka jest kondycja rynku pracy w Olsztynie. Ponadto znajdziecie tu kilka porad, dzięki którym zatrudnienie pracownika stanie się procesem prostszym i bardziej efektywnym. 

Czym charakteryzuje sie rynek pracy w Olsztynie?

Osztyn położony jest na Warmii i Mazurach, w regionie w którym turystyka i rolnictwo to branże przeważające i własnie w tych branżach możemy zanotwać największy rozwój przedsiębiorstw. Od wielu lat rozwijają się rozmaite firmy prowadzące działalność agroturystyczną, rolną czy produkujące żywność ekologiczną. W Olsztynie działa też sporo wyspecjalizowanych przedsiębiorstw z branży spożywczej. 

Z racji tego, iż Warmia i Mazury to region, w którym znajduje się mnóstwo rezerwatów przyrody i terenów ochrony, działalność o charakterze przemysłowym jest tutaj znacznie ograniczona. Firmy przemysłowe muszą dostosowywać się do wytycznych w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Duże zakłady pracy znajdują się wyłącznie w dużych ośrodkach, czyli we wspomnianym Olsztynie oraz w mniejszych takich jak Elbląg, Iława oraz Ełk. 

Stopa bezrobocia w Olsztynie 

Z najnowszych badań opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w maju 2021r., wynika iż w ostatnim czasie nastąpił spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Zmniejszeniu uległa liczba osób bezrobotnych, a także stopa bezrobocia rejestrowanego. W maju 2021 roku zatrudnionych w Olsztynie było mniej o 2,7% aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jest to dość dobra sytuacja dla pracodawców - wraz ze zmniejszoną liczbą ofert pracy rośnie zainteresowanie tymi, które wcześniej były uznawane za mało atrakcyjne. 

Porady dla pracodawców prowadzących rekrutację 

O czym powinni pamiętać pracodawcy, którzy prowadzą procesy rekrutacyjne? W dzisiejszych czasach nie wystarczają już zwyczajne, darmowe ogłoszenia o pracę Olsztyn. Wiele osób poszukujących pracy ma dość wysokie oczekiwania, przez co sprostanie ich wymaganiom nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. 

Podstawowa rzecz, o której należy wiedzieć, polega na tym, iż w tej chwili ogłoszenia o pracę Olsztyn można publikować w niezliczonej liczbie mediów. Dawniej bazowano na ogłoszeniach prasowych, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele osób w ogóle nie czyta gazet, przez co taka forma prowadzenia rekrutacji nie jest zbyt efektywna.

Najczęściej aktualne oferty pracy Olsztyn umieszcza się w internecie na wyspecjalizowanych portalach. Ogromnym atutem internetowych portali ogłoszeniowych jest fakt, iż możemy z nich korzystać z dowolnego miejsca na Ziemi z dostępem do internetu przez 24 godziny na dobę. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla osób poszukujących pracy jak i pracodawców, którzy prowadzą proces rekrutacyjny. Co najważniejsze, wiele portali pozwala na publikowanie internetowych ogłoszeń całkowicie bezpłatnie.