Wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne promowanie własnej firmy. Jednym z narzędzi może być Google AdWords. Sprawdź, jak zaksięgować fakturę za tego typu usługi. Odpowiedź w artykule!

adwordsGoogle AdWords

Google AdWords jest systemem reklamowym Google, który pozwala na wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google oraz na stronach współpracujących w ramach programu Google AdSense.

Faktura za Google AdWords

Przy korzystaniu z usług Google AdWords konieczne jest wpłacenie zaliczki. Po wykorzystaniu części środków z zaliczki wystawiana jest faktura na której wykazana jest wartość zaliczek oraz wykorzystanych środków pieniężnych.

Na fakturze za usługi Google pojawiają się trzy pozycje:

  • przedpłata za Google AdWords - należy wykazać na gruncie podatku VAT - powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT z tytułu importu usług,
  • Google AdWords - kwota faktycznie wykorzystana - podlega ujęciu w KPiR.
  • środki z przedpłaty za Google AdWords - jest to informacja o kwocie rozliczenia zaliczki i nie podlega ona księgowaniu ani w rejestrze VAT ani w KPiR.  

Przykład 1.

Przedsiębiorca otrzymał fakturę za usługi Google AdWords na której znajdowały się następujące wyliczenia:

001

Powyższe rozliczenie wskazuje na to, że do rejestru VAT zakupów i sprzedaży należy ująć kwotę 5 000 zł (przedpłata za Google  AdWords), do KPiR kwotę 388,46 zł (Google  AdWords).

Środki z przedpłaty za Google AdWords nie podlegają ujęciu w rozliczeniach.

Polecam artykuł: Jednolity plik kontrolny