Systemy i aplikacje udostępniane przez sieć internetową w niewiarygodnym tempie zaskarbiają sobie dużą popularność niemalże na całym świecie i to nie jedynie z punktu widzenia oszczędności firmowych, ale też na stwarzanie lepszych możliwości rozwojowych dla przedsiębiorstw. Czym, zatem jest SaaS i jak wpłynie na rynek polskiej przedsiębiorczości?

Model SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa

W klasycznej sprzedaży programów komputerowych, klient zakupuje licencję, a następnie instaluje program na swoim sprzęcie komputerowym. Software as a Service to zmienia. Użytkownik ma do dyspozycji ogromne narzędzie, chociaż go nie nabywa. W zamian za opłatę abonamentową dostaje od usługodawcy tylko login i hasło, dzięki którym, po wejściu na odpowiednią stronę internetową, może w pełni korzystać z wszystkich narzędzia oprogramowania. Ma to swoje bezpośrednie odwzorowanie w postaci znacznej redukcji wydatków firmowych.

Aplikacje on-line to więcej niż standard

Oprogramowanie jako usługa to wyśmienite rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają uczulenie na drogie aplikacje instalowane na komputerze, które przeważnie utrudniają korzystanie z nowoczesnego stylu życia. To także zawsze szybki dostęp do dokumentów firmowych z wszystkich części świata. potrzeba jedynie dostępu do -Internetu|sieci internetowej|sieci], aby można było w pełni wykonywać swoje obowiązki służbowe.

Dla kogo SaaS?

Modele Software as a Service najczęściej stosowane są w takich gałęziach przedsiębiorczości jak bankowość elektroniczna, aukcje internetowe, sklepy internetowe, handel mobilny i wsparcie biznesowe. Z kolei, najczęściej oferowanymi przedsiębiorcom oprogramowaniami są: CRM–do zarządzania relacjami z klientami i kontrahentami, CMS, HR, program do Kadr i Płac, księgowość internetowa, narzędzia biurowe, a także syntezatory mowy, które imponująco zastępują pracę drogiego lektora.