Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie znałaby kogoś, kto prowadzi bloga. Często także sami, prywatnie rozpoczynamy przygodę z blogosferą - aby dzielić się pasjami, tworzyć unikalną dokumentację swojej twórczości lub po prostu, z ciekawości. Jednak blogi to nie tylko zdjęcia kulinarne i opisy wakacyjnych podróży. Ten typ publikacji zyskuje coraz większe znaczenie w kontekście marketingu firmowego. Sprawdź, jakie są jego zalety i zastosowania w biznesie.
Jak pisać bloga?
Zazwyczaj pierwsze wrażenie kształtuje się na podstawie nazwy bloga. Może to być nazwa naszej firmy, luźne skojarzenie z marką (np. zielony ogród, mleczne podróże, owocowy raj), imię i nazwisko artysty - tutaj koncepcja jest dowolna. Ważne, aby nazwa była spójna z treścią i ogólną koncepcją komunikacji w internecie. Drugą bardzo istotną kwestią jest domena. Blog można założyć na jednej z darmowych platform blogowych lub jako integralną część naszej strony firmowej i do jego obsługi używać np. silnika Wordpress. Wybór zależy od naszych możliwości i zamierzanych efektów. Jeżeli kluczowa jest integralność strony firmowej, formularzy kontaktowych - wybierzmy obsługę poprzez Wordpress. Jeżeli natomiast poszukujemy czegoś prostego w obsłudze, do użytku prywatnego - można wybrać jedną z darmowych plafortm (blogspot, blox, blogger) lub założyć w ramach treningu konto na serwerze Wordpressa. Darmowe rozwiązania są często ograniczone w kwestii wyboru opcji wyglądu bloga. W przypadku Wordpressa, możemy wybierać wśród powiększających się zasobów (darmowych lub płatnych) wyglądu bloga. Wybierając platformę, dobrze jest także zwrócić uwagę, czy blog posiada możliwość dodawania tagów, meta opisów, oraz jaki jest limit dodawania grafiki. Może się także okazać, że prowadzenie bloga jest w dłuższym okresie bardzo pracochłonne - lepiej wcześniej spróbować różnych opcji, aby później oszczędzić sobie czasu na bieżącą obsługę. Warto pamiętać, że firmowy blog powinien posiadać własną domenę, bez zakończeń typu "blogspot", czy "blogger". Jeżeli zaczynamy wszystko od nowa, trzeba wykupić odpowiednio wcześnie domenę i wykonać przekierowanie do tego adresu. Jeżeli posiadamy już stronę np. firmową - programista powinien dodać zakładkę "blog". Jest to szczególnie istotne, kiedy zakładamy bloga pod kątem wsparcia pozycjonowania. Posiadając spójność domen, wszystkie treści indeksują się na korzyść strony firmowej.
Blog, a pozycjonowanie
Blogi są nieocenione pod względem generowania treści. Warto zadbać, aby była ona wartościowa na tyle, by przyciągnąć potencjalnego klienta. Napisany z zaangażowaniem, autorski przekaz (nie warto kopiować z innych źródeł) z punktu widzenia SEO stanowi bardzo wartościowe źródło pozyskiwania informacji. Treść, która faktycznie niesie specjalistyczną wiedzę, wpływa na pozytywną ocenę wizerunku. A skoro jest lepiej postrzegana przez odbiorców, to tym samym wzrasta szansa na jej udostępnienie i zwiększenie zasięgu. Warto obserwować klientów, sprawdzać o co najczęściej pytają i zaprezentować te odpowiedzi w interesującej formie. Z czasem, gdy przybywa treści, dobrym zabiegiem jest linkowanie wewnętrzne. Polega na tym, że w treści jednego wpisu zamieszczamy link do innej publikacji na naszym blogu. Linkując treść o podobnej tematyce, zwiększamy szansę, że użytkownicy zostaną u nas dłużej, znajdą więcej informacji, a mechanizm Google uzna naszą witrynę za bardziej wartościową.
Budowanie wizerunku w blogosferze
O budowaniu wizerunku w internecie można by pisać w nieskończoność. Istnieje wiele strategii, narzędzi i pomysłów na kampanie społecznościowe. Jednak najprostszym i podstawowym sposobem jest, po prostu dać się poznać klientowi. Poprzez publikację nie tylko nowinek produktowych, ale przede wszystkim tego, jak funkcjonuje firma, jak powstaje produkt, tworzymy historię i wizerunek. Dobrym i prostym rozwiązaniem jest także budowanie wizerunku pracowników. Jeżeli pod danym artykułem znajduje się imię, nazwisko i zdjęcie osoby odpowiedzialnej za publikację, klient postrzega firmę w znacznie lepszym świetle. W wirtualnym świecie warto podkreślać, że nadal mamy do czynienia z człowiekiem, a nie jedynie sztucznymi mechanizmami, opatrzonymi logiem producenta. Zobacz też:
Okresy nieskładkowe niewykorzystany urlop