Decydując się na założenie sklepu internetowego (sprawdź, jak założyć sklep internetowy) warto jest przekalkulować wszystkie koszty, które trzeba będzie ponieść już na starcie oraz w trakcie jego funkcjonowania. Przygotowanie odpowiedniego kosztorysu to kluczowy element, o którym należy pamiętać jeszcze przed założeniem własnego e-sklepu.

Co wchodzi w koszty prowadzenia sklepu internetowego?

Koszty prowadzenia sklepu internetowego zależą przede wszystkim od platformy internetowej, na jakiej dany sklep funkcjonuje. Na rynku obecnych jest wiele ofert o rozmaitych parametrach i proporcjonalnych do nich cenach. Podczas decydowania się na jedną z nich, warto jest wcześniej ponownie sięgnąć do przygotowanego biznesplanu i wypisać niezbędne dla sklepu elementy. Wówczas uniknie się niepotrzebnych wydatków na zbędne funkcje oraz zadba o dostępność do kluczowych elementów e-sklepu.

Koszty prowadzenia sklepu internetowego można podzielić na:

  • Jednorazowe

Na jednorazowe koszty prowadzenia sklepu internetowego składają się wydatki takie jak między innymi zakup kompletnego sklepu wraz ze skryptem, grafikami oraz niezbędnymi regulaminami. Niektóre z platform oferują to wszystko już w pakiecie, jednak są i takie w których po regulamin należy zgłosić się oddzielnie do prawnika, a po przygotowanie layoutu strony do grafika.

  • Miesięczne

Miesięczne koszty prowadzenia sklepu internetowego to przede wszystkim utrzymanie strony internetowej oraz wypłacanie pensji pracownikom sklepu. W zależności od modelu prowadzonej działalności, mogą dojść do tego opłaty w postaci  na przykład utrzymania biura lub ubezpieczenia.

  • Marketingowe

Koszty marketingowe to głównie wydatki na reklamę i pozycjonowanie. Bez nich istnieje prawdopodobieństwo, że sklep zniknie w gąszczu konkurencji. Z tego względu warto jest również zorientować się, jakie działania podejmuje konkurencja, aby zoptymalizować swoją strategię i odpowiednio dostosować koszty.

Czy koszty prowadzenia sklepu internetowego to konieczność?

Ponoszenie kosztów prowadzenia sklepu internetowego wcale nie jest koniecznością. Istnieją bowiem platformy, umożliwiające założenie i prowadzenie prostego ale funkcjonalnego sklepu internetowego, bez ponoszenia kosztów.  Wszystko zależy tylko od zapotrzebowania na określone funkcje i integracje.

Polecamy:

badania okresowe pracowników

ile dni na dostarczenie zwolnienia

kwestionariusz osobowy druk