Bardzo dużo osób korzysta z metody płatności w formie rat. Jest to wygodny system polegający na wykorzystaniu pożyczonych z banku funduszy na zakup dowolnego produktu czy usługi. Kredyt możemy zasięgnąć bezpośrednio w banku i o otrzymaniu środków zakupić produkt bądź za pośrednictwem sklepu, w którym chcemy zakupić towar. Czy ta forma zakupów jest odpowiednia dla nas? Poznaj plusy i minusy kupowania na raty.

Zalety kupowania na raty

Najważniejszą zaletą kupowania na raty jest możliwość rozłożenia płatności w czasie. Nie mając wystarczająco dużo środków pieniężnych, możemy zakupić towar, którego potrzebujemy. Zamiast jednorazowego kosztu w postaci wysokiej kwoty, mamy kilka mniejszych rat do spłacenia. Jeżeli mamy odłożoną większą kwotę nie musimy jej wydać i dalej zostaje nam fundusze na tzw. czarną godzinę. Czasem pozbycie się wszystkich naszych oszczędności jest ryzykowne i pozbawia nas poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Co więcej, jeśli regularnie spłacamy nasze zadłużenia, budujemy zaufanie w banku i zdolności kredytowej na przyszłość. Bank jest bardziej skłonny do przydzielenia kredytu komuś o kim wie więcej informacji w szczególności, jeśli są pozytywne.

Wady zakupów na raty

Zakupy na raty często są bardzo kuszące w szczególności, że z początku nasz portfel tego nie odczuwa. Takie transakcje jednak trzeba dobrze przemyśleć, czy aby na pewno podołamy jego spłacie. Zbyt duża ilość miesięcznych rat może znacznie obciążyć domowy budżet i sprawić, że będziemy żyli pod presją zaciągniętych kredytów. Jeżeli nasze płatności nie będą regularne nie dość, że bank naliczy nam odsetki, to jeszcze zepsuje to naszą historię kredytową. Należy również zwrócić uwagę na koszty ukryte przy zaciąganym zadłużeniu. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo kosztuje nas taki system płatności. Należy dokładnie przeczytać umowę kredytową i dopytać o wszystkie obowiązkowe płatności z nią związane. Po dokładnej kalkulacji może się okazać, że nasz produkt kosztuje nas dużo więcej, niż jest rzeczywiście wart. Do takich kosztów mogą między innymi należeć prowizje za udzielenie kredytu, ubezpieczenie, gwarancje.

Przez to, że zakupiony produkt na raty nie obciąża nas od razu wydatkiem, kupujemy chętniej i więcej. Warto czasem zastanowić się, czy dana rzecz jest nam na pewno potrzebna.

Sprawdź jak wygląda księgowanie zakupu na raty w systemie w firma.pl

zobacz też: Katalog SEO