Monitoring konkurencji to jedno z podstawowych działań przedsiębiorstwa, które chce się rozwijać i dąży do zdobycia jak największej liczby klientów z ich grupy docelowej. Jeśli firma nie obserwuje swoich konkurentów, to można przypuszczać, że w niedługim czasie po prostu zostanie daleko w tyle, a wszyscy obecni oraz potencjalni klienci będą stopniowo przechodzić właśnie do konkurencji. Dzięki obserwacji konkurencji, firma może uczyć się na błędach popełnianych przez innych a przez to znajdować lepsze rozwiązania dla siebie.

 

Monitoring konkurencji jest ważnym i niezbędnym elementem każdej kampanii reklamowej firmy. Obecnie zachodzi wiele zmian technologicznych przez co firmy muszą być na bieżąco i monitorować  każdą zmianę oraz nowe narzędzia do rozwijania i zarządzania biznesem.

Bądź na bieżąco

Monitoring rynku i jego analiza umożliwiają między innymi:

  • określić pozycję firmy na rynku - pozwala to na sprawdzenie, gdzie pośród rywali znajduje się nasza firma, czy powstały jakieś nowe marki i czy mogą zagrażać naszej firmie,
  • wyłapać ciekawe rozwiązania technologiczne i promocyjne od konkurencyjnych firm. Może to być dobra kampania w mediach społecznościowych lub skuteczne działania marketingowe w świecie offline,
  • ocena sytuacji, w jakich miejscach nasza firma wypada lepiej na tle rywali, a nad czym musimy jeszcze popracować
  • znaleźć słabe strony konkurencji

Monitoring konkurencji, czyli co i jak monitorować?

Jednak, co właściwie powinniśmy monitorować? Jak to robić i z pomocą jakich narzędzi - na te pytania odpowiem poniżej.

Jeszcze bliżej konkurencji

Po pierwsze należy bardzo dobrze poznać konkurencję, a  w tym celu można sprawdzić:

  • jaką pozycję uzyskuje strona konkurenta w wynikach wyszukiwania,
  • z jakich kanałów internetowych zyskuje największy ruch,
  • na jakie słowa się pozycjonuje.

Jeśli chodzi o narzędzia, które mogą nam w tym posłużyć to jednym z najbardziej znanych jest Alexa Rank.

Innymi programami, które mogą nam pomóc m.in. w określeniu słów kluczowych, na które pozycjonują się konkurenci są SEMstorm czy Positionly.

Należy także monitorować backlinki konkurencji, czyli linki przychodzące, a idąc dalej chodzi po prostu o zdefiniowanie serwisów zewnętrznych, które pomagają zdobywać konkurencji lepsze pozycje. I tutaj do jednych z najbardziej znanych i skutecznych można zaliczyć program Majestic, który oferuje dokładną analizę linków zwrotnych.

Polecamy artykuł » Deklaracje elektroniczne 2017