W natłoku spraw marketera, łatwo można ulec rutynie, na czym stracą nasi klienci ale przede wszystkim firma. Jak wiadomo monotonne działania i utarte schematy rzadko sprawdzają w pracy kreatywnej, a skutkiem ich stosowania najczęściej są zmniejszające się dochody firmy. Jakie więc są najczęściej popełniane błędy w marketingu? Czego klienci nie lubią najbardziej?

Błędy w marketingu

Ciągle te same odpowiedzi na pytania klientów, brak merytorycznych informacji jedynie sprzedażowe “regułki”, zbyt techniczny lub zbyt kolokwialny język. To tylko niektóre z elementów komunikacji, za pomocą których szybko zdenerwujesz lub zniechęcisz swoich klientów. Poznaj kilka przykładów.

Uniwersalne odpowiedzi

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, szczególnie przez duże firmy, jest wysyłanie do klientów jednej odpowiedzi na wszystkie pytania. Zazwyczaj w jej treści jest podziękowanie za zgłoszenie problemu, zapewnienie o przekazaniu go do odpowiedniego działu oraz ewentualna prośba o zgłoszenie szczegółów za pomocą infolinii, co odciąga klienta z pisania na forum.

Trudno byłoby wyobrazić sobie taką odpowiedź w przypadku kontaktu z klientem w rzeczywistości, dlatego też nie należy traktować go tak w świecie wirtualnym. Rozwiązaniem  może być lekka modyfikacja każdej odpowiedzi tak aby odbiorca czuł, że nie rozmawia z robotem.

Nachalna sprzedaż

Klient wchodząc na profil twojej firmy szuka na nim informacji o produktach, ciekawostek na temat ich użytkowania, czy opinii o samej firmie. Kiedy znajduje tam jedynie posty sprzedażowe, za pomocą których nachalnie chcesz namówić go do zakupu konkretnych produktów, których wcale nie potrzebuje zdecydowanie odniesiesz odwrotny skutek. Sprzedaż nie powinna być główną rolą mediów społecznościowych. Na profilach chodzi bardziej o kontakt z klientem, wysłuchanie jego opinii rozwiązanie problemu. Takie zachowanie oraz poznanie klienta dopiero powinno prowadzić do sprzedaży.

Brak odpowiedzi

Jeśli użytkownik pojawia się na twoim profilu to znak, że chce zostać twoim klientem. Jeśli więc zadaje pytanie, oczekuje rzetelnej spersonalizowanej odpowiedzi. Nawet jeśli jest to już kolejna osoba, która pyta o tą samą informację mimo, że jest ona dostępna na stronie firmy to powinna ją uzyskać. Zainteresowanie oraz odpowiadanie na potrzeby to prosta droga do zdobycia lojalnego klienta.

Niewłaściwy język komunikacji

Wiele firm chcąc dotrzeć do grupy młodych odbiorców próbuje pisać i rozmawiać w ich języku. Często słabo im to wychodzi z powodu powierzania tego osobom dużo starszym niż grupa docelowa. Klienci bardzo szybko wyczują, że marka udaje kogoś kim nie jest i  sztucznie próbuje się z nimi “zaprzyjaźnić”. Komunikacja w naturalnym języku odbiorców jest dobrym pomysłem ale warto aby zajęła się tym osoba dobrze rozumiejąca dane środowisko.

Wszędzie te same komunikaty

Musisz wiedzieć, że nie tylko Ty posiadasz profile w różnych mediach społecznościowych ale Twoi klienci również. Dlatego pamiętaj aby nie wstawiać tych samych treści w wielu miejscach. Jest to bardzo łatwo zauważalne. O wiele lepszą metodą jest uzupełnianie informacji na różnych profilach wtedy również internauci chętniej odwiedzają różne nasze media.