Z roku na rok coraz więcej osób myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że do takiego przedsięwzięcia trzeba się odpowiednie przygotować. Odpowiednie planowanie biznesu to absolutna podstawa - bez tego osiągnięcie sukcesu będzie znacznie trudniejsze. Na samym początku trzeba oczywiście zastanowić się nad pomysłem. Branża, w której będziemy działać, powinna w jak największym stopniu odpowiadać naszym zainteresowaniom i umiejętnościom. Oto wszystko, co warto wiedzieć powinny osoby myślące o uruchomieniu działalności gospodarczej na temat planowania biznesu.

Odpowiedni pomysł na biznes - podstawa planowania 

Kwestią absolutnie podstawową, którą należy uwzględnić przed rozpoczęciem stosownych działań polegających na zarejestrowaniu firmy w urzędzie, jest zastanowienie się nad pomysłem na biznes. Im więcej czasu na to poświęcimy, tym większe są szanse na to, że nasze przedsięwzięcie będzie sukcesem. 

Trzeba uwzględnić, jakie posiadamy umiejętności i zainteresowania. Praca nie ma być przecież przykrym obowiązkiem, tylko możliwością realizowania swoich własnych pasji. Tę myśl powinni mieć na uwadze wszyscy, którzy zastanawiają się nad planowaniem swojego przyszłego biznesu. 

Dodatkowo warto wiedzieć o tym, że w rzeczywistości nie wszyscy nadają się na to, aby posiadać własną firmę. Sporo osób nie lubi ryzyka i woli mieć pewną umowę o pracę na czas nieokreślony, gdzie to szef podejmuje za nich decyzje, zaś oni sami zajmują się wyłącznie wykonaniem powierzonych zadań. 

Prowadzenie firmy to wiele obowiązków 

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to także cała masa rozmaitych obowiązków, których nie mają osoby pracujące na etacie. Mowa tutaj o przygotowywaniu i kompletowaniu produktów, ustalanie cen, prowadzenie rozmów z kontrahentami, analizowanie działań konkurencji, polityka kadrowa (zatrudnianie i zwalnianie pracowników), kontrola czynności podejmowanych przez pracowników, wypłacanie pensji, uiszczanie zaliczek do urzędu skarbowego na podatek dochodowy, opłacanie składek ZUS, opłacanie czynszu za lokal i wiele, wiele innych. Słowem, własna firma to w istocie praca przez 24 godziny na dobę. 

Zanim założysz firmę zweryfikuj potrzeby klientów oraz przeanalizuj konkurencję 

Gdy będziemy już mieli wstępny pomysł na biznes, należy przystąpić do przeprowadzenia analizy potrzeb konsumentów na danym rynku. Koniecznie trzeba także sprawdzić, ile jest podmiotów świadczących podobny zakres usług.

Wszystko to jest niezbędne, ponieważ dzięki tym informacjom wiemy, jakie może być zapotrzebowanie na nasze produkty i usługi. Przykładowo: gdy planujemy założyć pizzerię w okolicy, gdzie działa ich już ponad 30 w promieniu 1 kilometra, wzbudzenie zainteresowania wśród klientów mogłoby być prawdziwym wyzwaniem. Warto poszukiwać tzw. luk rynkowych do wypełnienia. To wiąże się z największą szansą na powodzenie. 

Kosztorys 

Planowanie biznesu to także przygotowanie kosztorysu. Przyszły przedsiębiorca musi dokładnie wiedzieć, ile wyniesie przygotowanie całego przedsięwzięcia oraz jak będą kształtowały się orientacyjne przychody w pierwszym okresie prowadzenia działalności.