Product seeding to jeden z ważniejszych elementów marketingu rekomendacji. Jego działanie wydaje się być proste, ponieważ polega głównie na wysyłce do liderów opinii produktów do przetestowania. Jednak przy planowaniu, a następnie wdrażaniu tego rodzaju kampanii musimy dokładnie przemyśleć i opracować cele podejmowanych działań. Na czym dokładnie polegają kampanie typu product seeding i kiedy je stosować?

Na czym polega kampania product seeding?

Kampanie product seedingowe polegają głównie na wysyłaniu produktów do liderów opinii w danej dziedzinie/w danym obszarze działalności. Cały proces polega na trzech podstawowych krokach:

  • dobranie odpowiednich dla marki liderów opinii
  • następnie wysłanie do wybranych influencerów produktów do testowania
  • udostępnienie dla uczestników wygodnego mechanizmu do umieszczania rekomendacji

Kiedy warto stosować kampanie product seedingowe?

Kampanie typu product seeding sprawdzają się najlepiej, jeśli chcemy wprowadzić na rynek nowy produkt. Za jednym razem możemy zyskać to, że więcej osób dowie się o naszym produkcie i już na starcie może otrzymać silne wsparcie liderów opinii, a co za tym idzie, dużą fale rekomendacji od konsumentów. Ten rodzaj kampanii warto zastosować także wtedy, gdy mamy produkt o wyjątkowych funkcjach, do tej pory niespotykanych lub bardzo niszowych. Jednak zawsze należy pamiętać, że zastosowanie product seedingu jest możliwe wtedy tylko, gdy nasz produkt jest naprawdę wysokiej jakości.

W jaki sposób prowadzić ten rodzaj marketingu rekomendacji?

Po pierwsze trzeba zadbać o dobór liderów opinii. Należy starannie wybrać osoby, która mają rekomendować naszą markę. Najważniejsze, aby była to osoba, która jest mocno związana z daną kategorią produktów, przede wszystkim dlatego, że tylko wtedy będzie to wiarygodne dla potencjalnych klientów danej marki. Muszą być to osoby, które budzą zaufanie odbiorców. Po drugie - wysyłka produktów na wybranych influencerów. Nie należy lekceważyć tego elementu we współpracy z liderami. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i nie da się go powtórzyć, dlatego odpowiednio zapakowana przesyłka i dostarczona w odpowiedni sposób jest bardzo ważnym aspektem kampanii. Zobacz też:

Naruszenie dóbr osobistych przedsiębiorcyBHP przepisy