Kampania SEM (Search Engine Marketing) to rodzaj marketingu internetowego, wykorzystujący promowanie naszej witryny w wyszukiwarkach internetowych z wykorzystaniem różnego rodzaju linków sponsorowanych, optymalizacji stron WWW oraz pozycjonowania pod konkretne frazy. Wiele firm decyduje się właśnie na ten rodzaj reklamy swoich usług, ponieważ można na bieżąco kontrolować wyniki kampanii. Okazuje się jednak, że nie wszystkie strony warto promować z wykorzystaniem technik SEM.

Kampania SEM – kiedy nie warto?

Kampania SEM wykorzystywana jest przez wielu specjalistów z dziedziny marketingu internetowego. Działania wykorzystujące promowanie w wyszukiwarkach internetowych są długofalowe, a ich wyniki widoczne są nierzadko dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia kampanii. Wiele przedsiębiorstw wybiera ten rodzaj promowania, ponieważ pozwala on na stałe kontrolowanie wyników i ocenę opłacalności działań promocyjnych. Przed rozpoczęciem kampanii warto jednak oszacować tak zwany współczynnik konwersji, czyli potencjalne zainteresowanie internautów naszą usługą czy ofertą produktową. Jest on wyrażany w procentach i określa liczbę kliknięć w reklamę czy link polecający. Po tym kroku będziemy wiedzieć, czy opłaca nam się inwestować w kampanię. W wielu przypadkach może się okazać, że proponowane przez nas ceny sprzedaży danych produktów są zbyt niskie z uwagi na rodzaj oferowanego asortymentu i kampania SEM będzie po prostu nieopłacalna.

Przed rozpoczęciem kampanii SEM, na przykład proponowanych przez Google kampanii Adwords warto również sprawdzić, czy proponowany przez nas asortyment sprzedaje się w innych sklepach. Dobrym pomysłem będzie przeanalizowanie ofert firm wystawiających swoje produkty na popularnych serwisach aukcyjnych. Dzięki temu dowiemy się, czy klienci w ogóle są zainteresowani zakupami przez internet tego typu produktów. W wielu przypadkach okazuje się, że wolimy udać się do sklepu stacjonarnego po dany przedmiot. Tak często bywa w przypadku artykułów bieliźnianych czy części samochodowych. Warto również zwrócić uwagę na trendy. Czasami okazuje się, że dany produkt jest niezwykle popularny wśród internautów na serwisach społecznościowych typu Facebook czy Twitter, jednak nie ze względu na jakość czy cenę, a wady w wykonaniu. Oczywistym wydaję się więc, że tego typu asortymentu nie warto promować z wykorzystaniem kampanii SEM. Co prawda, przyniosą one odsłony w naszym sklepie internetowym, jednak nie wzrośnie nam sprzedaż.

Kampania SEM – kiedy warto?

Oczywiście jest wiele sytuacji, w których opłaca się inwestować w działania marketingowe z zakresu Search Engine Marketing. Pierwszym, niezwykle ważnym powodem dla którego przedsiębiorcy interesują się tego typu działaniami reklamowymi jest niski koszt. Już za kilkaset złotych możemy dotrzeć nawet do kilkunastu tysięcy internautów, z czego połowa z nich odwiedzi naszą witrynę. Właściciele firm już po kilku miesiącach mogą ocenić, czy te działania marketingowe są w ogóle dla nich opłacalne. Kampania SEM okazuje się również niezwykle przydatna w momencie, gdy prowadzimy sklep z niecodziennym asortymentem. Odpowiednie opracowanie treści marketingowych oraz dobry dobór słów kluczowych może przełożyć się na lepsze wyniki sprzedażowe naszego sklepu internetowego. Dzięki działaniom SEM możemy także poinformować internautów o oferowanym asortymencie. Dobrym pomysłem wydaje się również proponowanie klientom konkurencyjnych cen i rabatów, które w połączeniu z kampaniami SEM z całą pewnością wpłyną na większą liczbę zamówień.