Businessman Writing On a DocumentMimo, iż przedsiębiorca w ciągu całego roku podatkowego opłaca składki na podatek dochodowy, faktycznego rozliczenia tej płatności dokonuje się do kwietnia kolejnego roku - poprzez złożenie rocznej deklaracji PIT. 

Rok w rok Urzędy Skarbowe zwracają się z prośbą do petentów, aby nie pozostawiać złożenia rocznego zeznania na ostatnią chwilę, ale co roku sytuacja jest taka sama. Ostatnie dni kwietnia to okres intensywnej pracy, kolejek w urzędach i ostatnio, co jest nowo powstałą sytuacją, przepełnionych serwerów Ministerstwa Finansów, które nie zostały odpowiednio przygotowane na takie oblężenie podatników.Ta ostatnia forma dostarczania rocznego zeznania względem roku poprzedniego cieszy się ogromnym wzięciem. Jeszcze w roku 2010 z takiej drogi dostarczenia zeznania posłużyło się tylko 50 tys. petentów, ale już w 2011 roku zeznanie roczne dostarczyło pocztą elektroniczną około miliona osób - wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w urzędach skarbowych przebiegło pomyślnie.

Składanie zeznań to także gorący okres dla instytucji pożytku publicznego. Każdy, kto ma obowiązek odprowadzenia podatku, może jego 1% przeznaczyć na wybraną przez siebie instytucję.

Dla samego podatnika natomiast istotne mogą okazać się informacje na temat ulg, z których można skorzystać podczas wyliczania podatku. Odliczenie od podatku za korzystanie z internetu, określone mianem ulgi internetowej to najczęściej pojawiająca się pozycja na deklaracji. Drugą popularną ulgą jest ulga na dzieci. Dodatkowo przy określonych zasadach można dokonać wspólnego rozliczenia rocznego z małżonkiem.