Często się zdarza, że zakładając konto bankowe kierujemy się opinią przyjaciół, rodziny. Jednakże to co odpowiada innym nie znaczy, że jest również odpowiednie dla nas. Jeśli więc konto z którego obecnie korzystamy nie spełnia wszystkich oczekiwań warto zastanowić się nad zmianą. Zmiana konta bankowego nie jest skomplikowana. Przeczytaj co należy zrobić, aby zmienić konto na lepsze.

Zmiana konta bankowego - na co zwrócić uwagę?

Dokonując zmiany i wybierając nowy bank warto zwrócić uwagę jakich transakcji najczęściej się dokonuję i jakie będą pobierane opłaty za konto bankowe, a w szczególności za:

  • wysokość prowizji przy wypłatach gotówki z innych bankomatów,
  • dostęp do bankowości mobilnej,
  • opłatę za prowadzenie rachunku,
  • opłaty za dokonywane przelewy.

Często również banki oferują różnego rodzaju promocje jak np. zwroty za płatności za ZUS, czy za niektóre rachunki.

Zmiana konta bankowego - porównanie aktualnych ofert

Aby wybrać ofertę idealną dla naszych potrzeb należy dokonać analizy opłat i prowizji jak również zwrotów za dokonywane transakcje większej ilości banków. Oczywiście nie trzeba tego przeprowadzać samodzielnie, można znaleźć wiele porównań banków i z nich skorzystać jak na przykład ranking kont bankowych. Zmieniając konto bankowe naprawdę warto skorzystać z porównania ofert banków, gdyż samodzielna analiza może okazać się żmudna i skomplikowana.

Jak dokonać zmiany konta bankowego?

Wielu może się wydawać, że zmiana konta bankowego to proces pełen zbędnych formalności jednakże jest w błędzie. Wniosek o otwarcie konta można złożyć przez internet wówczas należy przygotować niezbędne dane jak: numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, telefon czy adres e-mail. Nie powinno to zająć dłużej niż 15 min. Jeżeli chodzi o przeniesienie operacji dokonywanych ze starego konta na nowe są dwa sposoby żeby dokonać tego procederu:

  • samodzielnie - wymaga to cierpliwości i sporo pracy,
  • może to zrobić bank w który otworzyliśmy nowe konto bankowe - załatwi on wszelkie formalności po podpisaniu pełnomocnictwa w celu realizacji czynności przeniesienia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Stary rachunek zostanie zamknięty a w nowym, zostanie przeniesiona gotówka oraz zlecenia stałe.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku gdy mamy zaciągnięty kredyt to przy zmianie konta bankowego nie zostanie on przeniesiony do nowego banku. W takim wypadku raty nadal należy spłacać do banku z którym była podpisana umowa kredytowa. Procedura przeniesienia konta trwa około 7 dni roboczych, ale ten czas może się wydłużyć.