Banki starają się dostosować swoją ofertę do potrzeb klientów. Coraz więcej osób w Polsce chętnie korzysta z urządzeń mobilnych. Są one nieodłącznym elementem życia przedsiębiorców, jak również osób prywatnych, które dla ułatwienia codziennych czynności, związanych z korzystaniem z Internetu, zaopatrują się w tablety i smartfony. W odpowiedzi na potrzeby klientów powstała bankowość mobilna, z której korzysta już ok. 3,5 mln użytkowników. Banki bardzo się starają, aby zadowolić swoich klientów i udoskonalają ofertę z miesiąca na miesiąc. Czy jest ona zgodna z potrzebami użytkowników bankowości mobilnej?
Liczba sprzedanych tabletów w roku 2010 wynosiła zaledwie 10 tys. Z rankingu, który został przeprowadzony w roku 2013 wynika, że ich liczba wzrosła do 1,8 mln. Dla niektórych taki duży przyrost urządzeń mobilnych jest z pewnością dużym zaskoczeniem, a innych to w ogóle nie zdziwi, zważywszy na to, że użytkowników tabletów można spotkać praktycznie na każdym kroku. Polska chce dorównać innym bardziej rozwiniętym krajom Europy i staje się coraz bardziej mobilna. Bankierzy zacierają ręce i oczekują nowych klientów, przyciągając ich swoją ofertą bankowości mobilnej.
Bankowość mobilna doceniana przez Polaków
Pierwszymi systemami, dla których banki udostępniały swoje aplikacje, były iOS oraz Google Android. Obecnie na znaczeniu zyskały również oprogramowania Microsoft i Blackberry. Tylko niektóre z banków mogą pochwalić się dedykowaną aplikacją dla przynajmniej trzech, czy czterech systemów operacyjnych. Należą do nich min. Inteligo, Raiffeisen Polbank, Pekao BP, Pekao SA, SGB, ING Bank Śląski i Alior Bank. Wszystkie podstawowe operacje można wykonywać obecnie przy pomocy tabletu, czy smartfona.
Nie musisz mieć dostępu do komputera, aby:
-
wykonać dowolny przelew,
-
doładować telefon,
-
zastrzec kartę,
-
sprawdzić kurs walut,
-
wykonać przelew bez znajomości nr konta,
-
wypłacić pieniądze z bankomatu bez użycia karty,
-
dokonać płatności telefonem.
Te dwie ostatnie funkcje oferują tylko nieliczne banki, co znacznie wpłynęło na wzrost liczby klientów w tych instytucjach. Z ankiety, którą przeprowadzono w 2014 roku wynika, że 35% Polaków korzysta z bankowości mobilnej. Jednak wszystko wskazuje na to, że ich liczba z roku na rok będzie wzrastać. Coraz więcej osób przekonuje się do korzystania z usług swojego banku za pośrednictwem urządzeń mobilnych. 46% użytkowników zdeklarowało, że wszystkie operacje związane z m-bankingiem wykonuje przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Niewiele mniej opowiedziało się za wykorzystaniem do tych celów strony internetowej banku.
Tablet czy smartfon - czy to ma znaczenie?
Pomimo wzrastającej ilości użytkowników tabletów, nadal jednak smartfon cieszy się większą popularnością. W przypadku korzystania z bankowości mobilnej można zauważyć wiele różnic w tym zakresie. Przede wszystkim większość użytkowników korzysta z usług swojego banku przy pomocy smartfona i wykorzystuje do tego specjalną aplikację. W przypadku tabletu sytuacja wygląda nieco inaczej. To strona internetowa jest głównym kanałem, za pomocą którego użytkownicy dokonują przelewów lub sprawdzają swój stan konta. Mniejsza część klientów dokonuje transakcji za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że nie wykorzystuje tablet w tym celu. Użytkownicy m-bankingu to w większości posiadacze systemu operacyjnego Android. Drugie miejsce zajął Microsoft, a trzecie Apple. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie posiadaczy tabletów, nasz ranking zauważalnie się zmieni. W tym przypadku to właśnie posiadacze Microsoftu najczęściej korzystają z bankowości mobilnej, a Android spada tym samym na miejsce drugie. Trzecie nadal zajmuje wspomniany wyżej Apple.
Kwestia intensywności korzystania z bankowości mobilnej również wygląda bardzo ciekawie. W przypadku posiadaczy smartfonów korzysta z nich codziennie ponad 23% użytkowników. Jeżeli chodzi o tablety - 16%. Najwięcej osób w obu przypadkach dokonuje operacji bankowych przy pomocy urządzeń mobilnych kilka razy w tygodniu. Jest to zapewne spowodowane potrzebą robienia przelewów, czy koniecznością doładowania swojego konta.
Użytkownicy m-bankingu - poznajmy ich bliżej
Z pewnością nie zdziwi nikogo fakt, że z bankowości mobilnej korzystają głównie osoby młode. Jest to spowodowane tym, że to właśnie oni podążają za najnowszymi trendami technologicznymi i kupują tablety i smartfony. Młodzi użytkownicy stawiają także na wygodę i szybkość wykonywania operacji. Zacznijmy od charakterystyki klienta m-bankingu używającego smartfona:
-
51% to mężczyźni,
-
51,7% z nich to mężczyźni w wieku 25-34 lat,
-
58% są to osoby pracujące na etacie.
Teraz pod lupę weźmiemy tablety. Dla odmiany w tym przypadku wyniki ankiety zdominowały kobiety:
-
50,5% to kobiety,
-
47,8% z nich to kobiety w wieku 25-34 lat,
-
63% są to osoby pracujące na etacie.
Zatem wyniki ankiety w bardzo jasny sposób wskazują, że użytkownikami bankowości mobilnej są osoby pracujące, które zatrudnione są na etacie. Z badań wynika także, że użytkownikami tabletów są osoby nieznacznie starsze. Osoby w wieku 35 lat i więcej stanowią 40% ankietowanych. W przypadku smartfonów ich liczba spada do 36%.
Badania dotyczące bankowości mobilnej śledzone są z wielkim napięciem przez bankowców, którzy oczekują coraz to lepszych wyników. Chcemy dorównać naszym sąsiadom, jednak wciąż istnieje duży odsetek społeczeństwa, który jest sceptycznie nastawiony do korzystania z urządzeń mobilnych w celu wykonywania operacji bankowych. Bardzo trudno jest ich przekonać do licznych korzyści płynących z m-bankingu. Liczba użytkowników bankowości mobilnej jednak stale rośnie, co oznacza, że sceptycy powoli przełamują swoje opory do mobilnego zarządzania własnymi finansami.
Dużym zaskoczeniem może być to, że mamy zbliżony odsetek użytkowników mobilnych do naszych zachodnich sąsiadów - Niemców (15%). Dużo większym zainteresowaniem ta usługa cieszy się w Szwecji (39%), Czechach (36%) i Hiszpanii (33%). Do tych krajów jeszcze dużo nam brakuje, jednak mamy nadzieję, że nasi rodacy przekonają się do bankowości mobilnej i szybko stwierdzą, że jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie swojego cennego czasu.
Nie można jednak winić za taki wynik jedynie samych klientów banków. Obecnie w Polsce jest ok. 10 milinów posiadaczy smartfonów, czyli 30% dorosłej populacji posiada nowoczesny telefon. Jest to stosunkowo niewiele, patrząc na naszych sąsiadów zza granicy. To tylko wskazuje, że trudniej jest nam się przekonać do postępującej technologii, tym bardziej, że społeczeństwo w naszym kraju się starzeje, a użytkownicy urządzeń mobilnych to w znacznej większości ludzie młodzi. Zatem na małą liczbę użytkowników m-bankingu wpływa zarówno niechęć do samej usługi, jak i sceptycyzm w stosunku do urządzeń mobilnych. Byś może w przyszłości się to zmieni, na co wskazują wyniki przeprowadzanych ankiety.