W zależności od tego, jakiej kwoty potrzebujesz, zainteresuje Cię zarówno pożyczka hipoteczna, jak i gotówkowa. i to i to ma swoje plusy i minusy, wymaga innego zestawu dokumentów, a banki podejmują decyzję w różnym czasie. Przedstawiamy, czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu gotówkowego. Pożyczka hipoteczna - plusy i minusy Niewątpliwą zaletą pożyczki hipotecznej jest jej niskie oprocentowanie - wynosi od 8 do 10%. Jakim cudem banki mogą sobie pozwolić na tak niskie oprocentowanie? Przede wszystkim ze względu na fakt solidnego zabezpieczenia kredytu nieruchomością. Dlatego właśnie na pożyczkę hipoteczną decydują się te osoby, które potrzebują więcej pieniędzy niż jest im w stanie zaoferować kredyt gotówkowy. Co będzie Ci potrzebne do ubiegania się o pożyczkę hipoteczną? Komplet dokumentów, zaświadczenie o dochodach oraz dokumenty związane z nieruchomością, czyli akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, wycena. Złożony wniosek bank dokładnie analizuje, a na decyzję trzeba czekać nawet miesiąc. Wysokość pożyczki, o jaką można się ubiegać, zależy od wielu czynników - zarówno od zdolności kredytowej wnioskodawcy, jak i od wartości nieruchomości, która ma zostać zabezpieczona. Najważniejszymi cechami pożyczki hipotecznej są:
- niskie oprocentowanie,
- wysoka kwota uzależniona głównie od wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie (banki określają zazwyczaj maksymalne możliwe LTV),
- długi okres kredytowania (nawet 30 lat),
- może zostać wykorzystana na dowolny cel konsumpcyjny (z reguły nie ma obowiązku informowania banku o celu wykorzystania środków z pożyczki).
Pożyczka hipoteczna jest lubiana zarówno przez klientów jak i przez same banki - przez klientów ze względu na niskie oprocentowanie, natomiast przez banki ze względu na solidne zabezpieczenie. Kredyt gotówkowy - plusy i minusy Jeżeli potrzebujesz kredytu na zdecydowanie niższą kwotę, jak na przykład drobny remont czy zakup sprzętu, zdecydowanie prostym wyjściem będzie kredyt gotówkowy. Na decyzję o jego przyznaniu czeka się zaledwie od kilku godzin do kilku dni. Większość banków wymaga przy kredycie gotówkowym minimum formalności. Najczęściej wystarczy tylko dowód oraz zaświadczenie o dochodach. Taki kredyt jest jednak bardzo wysoko oprocentowany (nawet 16%), a maksymalny czas spłaty to najczęściej 10 lat. Zobacz też:
Skrócenie okresu wypowiedzenia Kwestionariusz osobowy druk