Według przeprowadzonych badań dane o zachowaniach internautów są głównie wykorzystywane w kampaniach mających na celu zwiększenie konwersji oraz budowanie zasięgu i wzmacnianiu wizerunku.

Najczęściej wykorzystywane dane

W 2016 roku marketerzy najczęściej wykorzystywali tzw. dane własne reklamodawców - są to dane uzyskiwane z platform transakcyjnych i systemów do zarządzania klientami. Następnie wykorzystywane są dane zewnętrzne, które pochodzą od firm trzecich (hurtownie danych, agregatory). W najmniejszym stopniu wykorzystywane są dane własne pochodzące od partnera, udostępnianych reklamodawcom do kampanii.

Do czego używa się danych?

Głównym celem wykorzystania danych jest zwiększenie sprzedaży online. Kampanie nastawione na efekt chętnie korzystają z danych do ustawiania kampanii retargingowej, która kieruje przekaz do użytkownika, który odwiedził już nasz serwis. Dane zewnętrzne mogą posłużyć do uzyskania następujących informacji o kliencie:

  • gdzie fizycznie przebywał użytkownik i gdzie jest teraz,
  • jakie produkty znalazły się w jego koszyku, ale zakup został odrzucony,
  • docieranie do klientów, którzy mają podobne preferencje zakupowe jak nasi klienci,
  • jakie tematy najbardziej interesują użytkownika.

Jeśli chodzi o dane o wykonywanym zawodzie, są one wykorzystywane głównie w kampaniach B2B.

Co jest ważne dla marketingowca ?

Kampanie oparte na danych statystycznych to priorytet dla marketingowców. Ważniejszy jest jedynie content marketing i optymalizacja konwersji. Dane o użytkowniku są na równi z personalizowaną kampanią czy targetowaniem. Marketerzy chętnie wykorzystują dane do kampani w social media czy Adsense nie zapominając również o reklamie natywnej i wideo.