Ilustracje coraz częściej postrzegane są jako pewien rodzaj przekazu. Komunikat bez grafiki czy zdjęcia nie ma racji bytu. Czysty tekst nie zainteresuje w żaden sposób człowieka, nie sprawi, że kliknie, wejdzie czy po prostu pozostanie na dłużej. Zorganizowanie sesji zdjęciowej, zatrudnienie fotografa i modeli, wynajmie sprzętu i studia fotograficznego wiążę się z ogromnymi kosztami oraz sporym nakładem czasu. Świat pędzi do przodu swoim tempem, wszystko dzieje się szybko i na wczoraj. Dlatego na przeciw problemom związanym z potrzebą obrazowania wszystkiego przychodzą banki zdjęć.

Darmowe banki zdjęć - czym są?

Banki zdjęć kojarzymy głównie z kupnem, sprzedażą ilustracji oraz z profesjonalnymi fotografami. Z wielkimi gigantami świata fotografii stockowej jakimi są: Getty Images oraz Corbis, a przede wszystkim z pięknymi zdjęciami. Jednak wbrew pozorom nie wszystkie ilustracje wykorzystywane w kampanii reklamowej czy do zobrazowania artykułu związane są z wydatkiem.

Darmowe banki zdjęć powstały między innymi z myślą o ludziach, których zapotrzebowanie na ilustracje nie jest tak kluczowe jak w przypadku kampanii reklamowych. Dodatkowo, bezpłatne portale znajdują swoich zwolenników przez charakter, styl i przekaz fotografii jakimi dysponują. Nie jest to tak jak w przypadku komercyjnego Stocka, że z góry narzucane są wymogi zarówno techniczne jak i estetyczne przyjmowanych zdjęć. Nie wszyscy są zwolennikami wyidealizowanych, pięknych zdjęć ukazujących radosnych, nigdy nie zmęczony ludzi.

Główną zaletą alternatywnych banków zdjęć jest indywidualny, oryginalny charakter zdjęć. Fakt, nie zawsze są one idealne techniczne ani wizualnie ale są wykonywane przede wszystkim przez ludzi z pasjami, przez niezwykle utalentowane osoby, które nie robią tego w celach zarobkowych, a jedynie dla własnej satysfakcji.

Banki zdjęć - przykłady darmowych portali

Wbrew pozorom lista darmowych banków zdjęć jest naprawdę długa, jednak dla zobrazowania tematu warto skupić się na tych najpopularniejszych:

Jeden z popularniejszych i bardziej znanych serwisów tego typu. Jego popularność jest skutkiem doskonałej jakości zdjęć. Wszystkie fotografie wyglądają bardzo naturalnie oraz prawdziwie, nie przypominają sztucznej, bijącej radością ilustracji. W Unsplash działa zasada - 10 darmowych zdjęć na każde 10 dni. Zdjęcia umieszczone w serwisie podlegają licencji Creative Commons Zero - można je kopiować, zmieniać, rozprowadzać i wykorzystywać z celach komercyjnych.

Serwis skupiony przede wszystkim na zdjęciach vintage, pochodzących z archiwów publicznych. Na ilustracjach wyraźnie widać stary, oryginalny charakter oraz niebanalne kadry. Wszystkie fotografie są wolne od wszelkich znanych ograniczeń prawnych.

Serwis, który można uznać za blog ze zdjęciami Folkerta Gortera. W jego zasobach można znaleźć zjawiskowe ilustracje, których z pewnością nie znajdziemy na innych serwisach stockowych. Oryginalne kadry i nietypowy punkt widzenia autora są zauważalne zaraz po otworzeniu strony. W przypadku Superfamous, fotografie są objęte licencją Creative Commons Attribution 3.0. Oznacza to, że z materiałów można korzystać w celach własnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.

Na pierwszy rzut oka widać, że Picjumbo wyróżnia się swoim wyglądem od poprzedników. Początkowo może przypominać komercyjny bank zdjęć, ale takim z pewnością nie jest. Tutaj zarówno wygląd strony, jej funkcje i możliwości, a także jakość fotografii wskazują spore zaangażowanie autorów w proces tworzenia portalu. Jest bardzo przejrzysty i intuicyjny co może bardzo ułatwić pracę.

Bardzo dobrej jakości zdjęcia o różnorodnej tematyce. Fotografie można określić jako nowoczesne ale jednocześnie żartobliwe - nie są klasycznymi ujęciami popularnych tematów. Gratisography jest portalem idealnym dla osób poszukujących ciekawego spojrzenia na obraz - mniej szablonowego.

Branża banków zdjęć w Polsce i na świecie prężnie się rozwija. Powstają coraz to nowsze strony, z lepszymi zdjęciami i oryginalniejszymi pomysłami. Jednak konkurencja jest tak duża, a jednocześnie silna, że tym mniejszym dopiero raczkującym portalom ciężko jest się przebić. Tym bardziej, że użytkownicy także stawiają coraz wyżej poprzeczkę tego typu portalom internetowym - nie wszystkie są w stanie sprostać tym wyzwaniom.

Zobacz też:

płaca netto