Szukasz sumiennego pracownika w Białymstoku? Chcesz zatrudnić kogoś w krótkim czasie? Musisz pamiętac o kilku ważnych kwestiach, które na pewno ułatwią Ci przeprowadzenie całego procesu rekrutacyjnego. Podstawową rzeczą, o której nie możesz zapomnieć jest umieszczenie Twojego ogłoszenia o pracę w kilku miejscach. Gdzie je zamieścić? Oprócz prasy, która odchodzi już do lamusa, Internet to niezastąpione źródło informacji. Poszukując pracowników, warto też zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami na lokalnym rynku pracy. 

Porady dla pracodawców prowadzących rekrutację 

Na przestrzeni lat sam proces rekrutacji uległ modyfikacji nie tylko w zakresie przeprowadzania rózmów kwalifikacyjnych, ale również czas jego trwania znacznie się wydłużył. Pracodawcy dażąc do zatrudnienia jak najbardziej kompetentnego rpacownika oraganizują coraz nowsze metody sprawdzania czy dany kandydat jest właśnie tym pożądanym.  Z racji tego, iż obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, firmy umieszczające ogłoszenia muszą pamiętać również o tym, że potencjalnych zainteresowanych trzeba w odpowiedni sposób zachęcić do podjęcia pracy, a nie zniechęcić długim i mozolnym procesem rekrutacji. 

Niestety, wiele firm zamieszczających w internecie darmowe ogłoszenia o pracę Białystok popełnia wiele błędów. Częstnym z nich jest oferowanie zbyt niskiego wynagrodzenia. W przypadku, gdy aktualne oferty pracy Białystok od danej firmy zawierają szereg bardzo rygorystycznych wymagań od przyszłych pracowników, a jednocześnie proponuje się zainteresowanym wynagrodzenie w postaci pensji minimalnej, wówczas nie ma się co dziwić, że osób przesyłających swoje CV będzie zdecydowanie niewiele.  

Firma nie powinna w tym względzie odbiegać od swojej konkurencji, ponieważ branżowi fachowcy z pewnością przeniosą się tam, gdzie zostaną im zaproponowane godne warunki pracy i płacy. Same pensje powinny odpowiadać aktualnym trendom rynkowym.

Rynek pracy w Białymstoku

Wielu ekspertów obawiało się, że panująca pandemia COVID-19 wywrze bardzo negatywny wpływ na białostocki rynek pracy. Okazało się jednak, że jest wręcz przeciwnie. Rynek pracy w Białymstoku mimo pandemii ma się całkiem dobrze.

Białystok to stolica województwa podlaskiego, pomimo tego, że nie może się równać to innych stolic wojewódzkich, z miesiąca na miesiąc możemy zanotowac tam wzrost liczby ogłoszeń o pracę nie tylko w Internecie, ale również w prawie zapomnianej juz prasie. Trzeba zaznaczyć, że zaskakujący jest fakt, iz pandemia nie wpłynęła również na obniżenie wysokośc oferowanych tam wynagrodzeń. Niezbitym dowodem na to są dane z pierwszego kwartału 2021r. przedstawione przez Powiatowy Urząd Pracy - eksperci wskazują, że poziom osób bezrobotnych uległ zmniejszeniu, prz jednocześnie stabilnej wartości wysokości pensji. 

W lutym 2021 średnie wynagrodzenie brutto wśród białostoczan wyniosło 4600 złotych. Tak dobra sytuacja na białostockim rynku pracy powoduje jednak, że niektórzy pracodawcy mają dość duże problemy ze znalezieniem nowych pracowników, ponieważ konkurencja rośnie, a pracodawcy prześcigają się w oferowaniu coraz to lepszych warunków pracy.