Prowadzenie procesów rekrutacyjnych jest obecnie znacznie trudniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. W wielu firmach poszukiwanie pracowników zajmuje bardzo dużo czasu, przez co ich wydajność i efektywność spada. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim odpowiednie sporządzanie ogłoszeń. Muszą one być czytelne, a jednocześnie zawierać takie informacje, które będą zachęcały potencjalnych kandydatów do przesłania CV. Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy w Gdyni oraz o czym koniecznie powinni pamiętać przedsiębiorcy poszukujący pracowników? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.
Dane statystyczne - rynek pracy w Gdyni
Gdynia to jedno z trzech miast tworzące metropolię trójmiejską w województwie pomorskim. Rynek pracy na Pomorzu jest od lat w bardzo dobrej kondycji. Dynamicznie rozwija się zarówno przemysł jak i branża handlowo-usługowa. Czy warto szukać pracy w Gdyni? Odpowiedź jest prosta: tak. Gdynia to miasto, w którym znalezienie pracy w praktycznie dowolnie wybranym zawodzie nie powinno sprawiać trudności, a potwierdzają to statystyki.
W kwietniu 2021 roku w PUP w Gdyni było zarejestrowanych nieco ponad 4 tysiące osób bezrobotnych. Miesiąc później liczba ta zmalała do 3928 osób. Spośród osób poszukujących pracy 55,5% to kobiety. Jak widać, stopa bezrobocia w Gdyni jest naprawdę niewielka, zaś osoby, które wyróżniają się odpowiednimi kompetencjami, znajdą dobrze płatną posadę w bardzo krótkim czasie. Gdy wejdziemy na jakikolwiek portal ogłoszeniowy naszym oczom ukażą się rozmaite aktualne oferty pracy Gdynia - są ich często nawet setki. W związku z tym, wielu pracodawców w Gdyni i okolicach zastanawia się, w jaki sposób sporządzać ogłoszenia, aby spotkały się one z zainteresowaniem wśród potencjalnych kandydatów na dane stanowiska. Dziś, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, same darmowe ogłoszenia o pracę Gdynia nie wystarczą, by zatrudnić osobę wyróżniającą się odpowiednimi kompetencjami.
O czym należy pamiętać publikując ogłoszenia o prace?
Często dzieje się tak, że ogłoszenia o pracę Gdynia nie spotykają się z zainteresowaniem wśród osób poszukujących pracy. Wynika to przede wszystkim z tego, iż pracodawcy oferują kandydatom zbyt niskie stawki bądź też wymagają spełnienia zbyt wielu warunków.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, o których koniecznie należy pamiętać umieszczając ogłoszenia o pracę:
-
Wynagrodzenie nie powinno odbiegać od średniej rynkowej w danej branży. Jeśli wynagrodzenie będzie miało odpowiednio dużą wysokość, to szansa na to, iż liczba wysłanych CV będzie satysfakcjonująca, jest znacznie wyższa. "Dobra płaca i dobra płaca" - to powiedzenie dość dobrze podkreśla, jakie są podstawowe wymagania osób poszukujących pracy.
-
Dokładnie określony zakres obowiązków. Osoby, które mają rozpocząć pracę w danej firmie, powinny od razu wiedzieć, czym będą się tam zajmowały.
Liczba wymagań wobec kandydatów nie może być zbyt duża. Przykładowo: gdy poszukujemy kelnerki w przydrożnym barze, nie wymagajmy, aby kandydatki umiały porozumiewać się w trzech obcych językach.