Gliwickie przedsiębiorstwa od lat rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie. Szybki rozwój powoduje, że wzrasta zapotrzebowanie na kadrę pracowniczą. Prowadzenie rekrutacji dla wielu firm jest dzisiaj znacznie bardziej czaso- i pracochłonne niż jeszcze kilkanaście lat temu. W poniższym artykule omawiamy aktualną kondycję gliwickiego rynku pracy oraz doradzamy pracodawcom, o czym powinni pamiętać prowadząc procesy rekrutacyjne w swoich firmach.

Jaka jest sytuacja na rynku pracy w Gliwicach? 

Gliwice to dość duże miasto zlokalizowane w województwie śląskim. Miasto słynie przede wszystkim z tego, że jest tu ulokowana główna fabryka niemieckiej marki Opel. Dzięki temu, iż firma zza Odry zdecydowała się na wybudowanie filii w śląskim mieście, stopa bezrobocia uległa tutaj znacznemu zmniejszeniu. Wraz z powstaniem zakładów Opla dynamicznie zaczęły rozwijać się także inne, mniejsze przedsiębiorstwa lokalne. 

W Gliwicach funkcjonuje od lata podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dynamicznie rozwija się nie tylko przemysł, ale również firmy należące do innych branż. Znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia w stabilnej firmie nie jest w tym mieście trudne. Wielu pracodawców wielokrotnie boryka się z dużymi kłopotami podczas prowadzenia rekrutacji. 

Jacy pracownicy są najczęściej poszukiwani w Gliwicach? Największe zapotrzebowanie dotyczy pracowników budowlanych, pracowników fizycznych oraz pracowników przemysłu logistycznego i transportowego. Warto nadmienić, że w okolicach Gliwic funkcjonują ogromne magazyny firm z różnych branż. 

Publikacja ogłoszeń - o czym powinni pamiętać pracodawcy? 

Dziś aktualne oferty pracy Gliwice można znaleźć w wielu miejscach. Pracodawcy mają szereg możliwości dotyczących tego, w jakich kanałach komunikacji prowadzić proces rekrutacyjny. Decyzja taka powinna być uzależniona od tego, jakie stanowisko jest do obsadzenia oraz jakich kompetencji ono wymaga. W przypadku, gdy chodzi o małą firmę, powinna ona postawić przede wszystkim na darmowe ogłoszenia o pracę Gliwice. Gdzie można publikować ogłoszenia całkiem bezpłatnie? 

Przede wszystkim w lokalnym urzędzie pracy. Dawniej do oddziałów PUP-u zgłaszały się każdego dnia tysiące osób poszukujących pracy, jednak obecnie sytuacja jest zupełnie inna. Mimo tego, iż metoda ta jest obecnie mniej popularna, w dalszym ciągu nie pracuje osób bezrobotnych, które swoje pierwsze kroki kierują właśnie do urzędu pracy. 

Kolejne rozwiązanie to publikacja ogłoszenia w prasie. Oczywiście, zainteresowanie gazetami jest dziś także znacznie mniejsze niż kilkanaście lat temu, dlatego warto o tym pamiętać. Obecnie w prasę zaopatrują się przede wszystkim osoby starsze, dlatego należy mieć to na uwadze podczas planowania procesu rekrutacyjnego. 

Obecnie największe możliwości dają wyspecjalizowane portale ogłoszeniowe w internecie. Dzięki nim ogłoszenia o pracę Gliwice można publikować o dowolnej porze dnia i nocy, a co najważniejsze: całkowicie bezpłatnie. Portale, które umożliwiają publikowanie ogłoszeń o pracę, cieszą się zdecydowanie największą popularnością spośród wszystkich dostępnych form poszukiwania pracy zarówno wśród pracodawców jak i pracowników.