Fraza kluczowa to podstawowy element w pozycjonowaniu strony, produktu lub usługi. Frazy kluczowe, równie często zwane słowami kluczowymi, muszą być dopracowane i zgodnie z tym, co chcemy osiągnąć - to znaczy zgodne z celami naszej marki.

Frazy kluczowe - definicja

Fraza kluczowe to słowa, które internauta wpisuje w wyszukiwarce. Pod tymi zwrotami poszukuje on konkretnych produktów, usług czy artykułów, dlatego warto opracować frazy kluczowe dla swojej strony tak, aby użytkownik mógł jak najszybciej znaleźć Twoją stronę. Frazy kluczowe możemy podzielić na 3 rodzaje:

  • tzw. Long Tail, czyli pozycjonowanie na długi ogon
  • frazy ogólne
  • frazy związane z brandem

Rodzaje fraz kluczowych - charakterystyka

Frazy long tailowe (“z długim ogonem”) to zwroty, które składają się z więcej niż dwóch słów i najczęściej wyróżniają się znacznym uszczegółowieniem. Bardziej doprecyzowane zwroty przez użytkowników powodują, że zysk dla biznesu jest większy. Wszystko dlatego, że wyszukiwane przez nich frazy są rzadsze, a tym samym firma, która pozycjonuje się właśnie na takie zwroty ma zdecydowanie większe szanse na zwiększenie dochodów.   Drugi rodzaj fraz kluczowych to frazy ogólne. Są często wyszukiwanymi i popularnymi zwrotami. Składają się od 1-2 wyrazów i niestety rzadko przekładają się na korzyść pozycjonującego. Konkurencja pozycjonujących się na te frazy jest ogromna, dlatego jest to dosyć kosztowny. Również użytkownik, który wpisuje te zwroty w wyszukiwarkę nie do końca wie czego lub kogo poszukuje i równie często może on nie należeć do grupy docelowej danej firmy.   Ostatni rodzaj fraz, to frazy brandowe, czyli te związane konkretną firmą. Użytkownicy wyszukują ich celowo, tzn szukają konkretnej informacji o Twojej firmie np. o lokalizacji. Ten rodzaj fraz nie wymaga zbytniego pozycjonowania, ponieważ większość firm ma swój wyjątkowy charakter, dlatego w tym przypadku raczej jest pewne, ze po wprowadzeniu nazwy danej firmy znajdzie się ona na szczycie wyszukiwań.  

Jednolity Plik Kontrolny - wszystko, co należy wiedzieć!