Własna firma to często dobra alternatywa lub uzupełnienie dla pracy na etacie. Jednakże zanim podejmie się decyzję o przejściu "na swoje", podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać jest, jak rozkręcić ciekawy i skąd wziąć na to pieniądze? Dobrym pomysłem dla początkującego przedsiębiorcy mogą być fundusze zalążkowe.

Fundusze zalążkowe - warto wiedzieć

Fundusze zalążkowe (ang. seed capital) to rodzaj dotacji, przeznaczony dla nowych firm z sektora mikro- i małych przedsiębiorstw. Fundusze te mają służyć pokryciu kosztów stworzenia firmy, oferty, dotarcia do rynku. Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest fakt, iż odbiorcą takiej dotacji może być tylko przedsiębiorstwo o dużym potencjale rozwojowym.

Dlaczego warto walczyć o fundusze zalążkowe? Jednorazowa pomoc dla przedsiębiorcy może wynieść nawet 200 tysięcy euro. W zamian za to inwestor otrzymuje udziały w firmie (ale nie więcej niż 50%).

Aby móc ubiegać się o zdobycie funduszy zalążkowych, zacząć należy od dobrego biznesplanu. Przedsiębiorca musi w nim ustalić dokładny cel, a także wymyślić interesującą, niebanalnej, ale też realnej drogi działania. Tylko w taki sposób potencjalny właściciel nowej firmy będzie miał szansę na osiągnięcie celu, ponieważ selekcja podczas przyznawania funduszy jest bardzo silna.

Jak wygląda ubieganie się o pomoc z funduszu zalążkowego? Po pierwszym etapie kwalifikacyjnym następuje spotkanie przedsiębiorcy z inwestorami. Na tym etapie, obok biznesplanu należy pozytywnie zaprezentować także własną osobę - należy bowiem pamiętać, że fundusze przeznaczone są nie tylko na rozwój biznesowy, ale także jako pomoc i ścieżka kariery dla konkretnych osób. Z drugiej strony, osoby takie muszą charakteryzować się takimi cechami jak kompetencja, pewność siebie i wiarygodność, tak aby zainwestowany kapitał, z perspektywy inwestorów, nie został zmarnowany.

Jeżeli nowa firma zostanie uznana przez inwestorów za wartą inwestycji, następuje etap due diligence - a więc analiza prawna, finansowa, organizacyjna i kadrowa. Kolejny krok to już finał - przyznanie uzgodnionej wcześniej kwoty pieniężnej. Fundusz zalążkowy przyznawany jest na okres od 3 do 7 lat. W tym czasie w radzie nadzorczej nowej firmy będzie zasiadał przedstawiciel funduszu, kontrolujący postęp i sytuację firmy na rynku.

Jak widać, fundusze zalążkowe są łakomym kąskiem dla przedsiębiorców, którzy mają pomysł, są zaangażowani i pewni swego. Poszukując nowych ścieżek rozwoju dla własnej firmy zawsze warto wziąć pod uwagę tą właśnie drogę rozwoju.